baner Tablice

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Magiczny Lechistan - nowa wystawa w brodnickim Muzeum

1 lipca 2022, o godz. 18.30, zapraszamy do GALERII BRAMA na wernisaż wystawy prac malarskich Dariusza Kalety, pod tytułem "Magiczny Lechistan".

Dariusz Kaleta (Dariuss) - znakomity, współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy. Inicjator i kurator przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W swojej twórczości – charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim – wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta.

"Magiczny Lechistan", to wystawa składająca się z szesnastu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy. Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we współczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej – w sztuce – nowe ideowe i estetyczne wartości. Prezentacja wystawy przygotowana została we współpracy z Agencją ZegART Studios

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 27.06.2022, 12:25 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 261

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.