baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak uczyć się do matury z języka polskiego?

Język polski to jeden z najważniejszych przedmiotów szkolnych. Opanowanie rodzimego języka umożliwia sprawną komunikację oraz przyswajanie wiadomości z innych dziedzin. Nie przez przypadek zatem język polski jest jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze. Jak się do niej dobrze przygotować? Garść sprawdzonych porad zawarto w artykule.

Co warto powtórzyć do matury z języka polskiego?

Przed przystąpieniem do nauki warto sporządzić listę najważniejszych tematów. Pierwsza ich grupa to zagadnienia z gramatyki i ortografii, w tym części mowy i zdania oraz podstawowe wiadomości na temat słowotwórstwa. Kolejną są lektury – obowiązkowe i uzupełniające oraz informacje o ich twórcach. Właściwą interpretację tekstów umożliwia znajomość epok literackich. Ponadto każdy przyszły maturzysta powinien dysponować wiedzą z zakresu teorii literatury, dotyczącą rodzajów, gatunków, a także motywów literackich oraz stosowanych w utworach środkach artystycznych.

Jak uczyć się do matury z języka polskiego?

Sposobów nauki do matury jest wiele, jednak wszystkie mają jeden wspólny mianownik – systematyczność. Regularne powtarzanie materiału w małych dawkach jest o wiele bardziej skuteczne i przyjazne dla umysłu niż trwające kilka dni przed egzaminem maratony naukowe. Przede wszystkim warto skorzystać z oferty szkoły. Prócz standardowych lekcji języka polskiego wiele liceów i techników organizuje też zajęcia pozalekcyjne. Można pomyśleć także o wsparciu korepetytora lub zapisać się na specjalny kurs – tu jednak trzeba przygotować się na spory wydatek. Nauka do matury to przede wszystkim ogrom indywidualnej pracy własnej, dlatego nie obejdzie się bez starego, dobrego podręcznika.

Jaki podręcznik do powtórki przed maturą z języka polskiego?

Powtórka do matury powinna opierać się na rzetelnym podręczniku. Wśród nich wyróżnia się tytuł “Oblicza epok 3.1" autorstwa D. Chemperka, D. Trześniowskiego i A. Kalbarczyka. Publikacja przeznaczona jest dla uczniów liceum i technikum przygotowujących się do matury w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Podręcznik zawiera liczne teksty źródłowe oraz zadania polegające na ich analizie i interpretacji. Największe zalety opracowania to łączenie teorii z praktyką oraz przejrzystość treści. Na początku każdej lekcji zamieszczono wyjaśnienie kluczowych pojęć, zaś na końcu – użyteczne powtórzenie.

Matura z polskiego – to proste!

Egzamin dojrzałości to stresujące wydarzenie dla każdego ucznia szkoły średniej. Czy można zdać maturę z polskiego i nie zwariować? Oczywiście, że tak! Najważniejsze to po prostu zacząć się uczyć i małymi krokami systematycznie przyswajać materiał.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 13.07.2022, 21:50 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 278

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.