Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Uwaga na groźny dla zdrowia chwast

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przestrzega przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego. To agresywna, inwazyjna roślina, bardzo trudna do zwalczenia. Zetknięcie z nią grozi poparzeniem, w wyniku którego powstają pęcherze i trudno gojące się rany, a zawarte w niej substancje lotne powodują zatrucie nawet bez kontaktu z ciałem. W ostatnim czasie zlokalizowano występowanie groźnego barszczu w dwóch miejscach na terenie powiatu - w Cielętach i Żmijewie.

Sekcja Nadzoru Przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Brodnicy po niepokojących sygnałach od społeczeństwa dotyczących występowania na terenie powiatu brodnickiego barszczu Sosnowskiego powiadomiła o tym urzędy miast i gmin, SPZOZ oraz NZOZ-y. Ustalono, że stanowiska dziko rosnącego chwastu znajdują się w Cielętach, na terenie rezerwatu przyrody oraz w Żmijewie przy drodze na Lisa Młyn.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy rozesłał jednocześnie do gmin i powiatu materiały informacyjne w celu rozpropagowania i uświadomienia mieszkańców o zagrożeniu. Z ich treści można dowiedzieć się m.in. o tym, jak ustrzec się poparzenia oraz jakie są objawy i jak udzielić pierwszej pomocy, gdy oparzenie nastąpiło.

PPIS przypomina, że na terenie powiatu brodnickiego rozpoznaniem i zwalczaniem barszczu Sosnowskiego zajmuje się firma DDD Adam Szulwic, 87-300 Brodnica ul. Ustronie 15, tel. 603 341 806.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 14.07.2022, 13:04 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1476

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.