AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Co powinno znaleźć się na talerzu przy zapaleniu stawów?

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Zaliczana do grona chorób autoimmunologicznych, jest bardzo bolesna w swoim przebiegu. Potrzebna jest wizyta u lekarza, a także zmiana nawyków żywieniowych. Należy wspomagać się nie tylko lekami, ale również zdrowymi produktami żywnościowymi, jakie powinny gościć na talerzu.

Objawy RZS

Jak rozpoznać, że ma się do czynienia z bolącymi stawami? W szczególności, w godzinach porannych. To właśnie wtedy stawy są najbardziej sztywne i istnieje problem z ich rozruszaniem. Mowa tutaj o piekącym bólu, który może minąć po kilku minutach. Ale wcale nie musi. Niektórzy pacjenci odczuwają taki ból nawet do kilku godzin. Wśród innych objawów można wymienić:

  • ogólne zmęczenie,

  • osłabienie organizmu,

  • suchość oczu,

  • suchość w jamie ustnej,

  • obniżony nastrój.

Jak najszybciej należy udać się do lekarza, który pomoże w dobraniu odpowiednich leków. Dzięki temu będzie można złagodzić objawy postępującego zapalenia stawów. Konieczna jest zdrowa dieta, która w tym przypadku jest koniecznością. Po to, aby nie doprowadzać do jeszcze większego obciążenia stawów.

Niezbędne produkty spożywcze

Co jeść przy zapaleniu stawów? Lekarze zalecają produkty, jakie niezbędne są kwasy tłuszczowe omega 3. Oto łosoś, makrela, śledź, halibut, sardynki - ryby morskie, które są najlepszym źródłem omega-3. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ to właśnie dzięki temu można doprowadzić do złagodzenia stanów zapalnych. Szacuje się, że osoby, jakie mają do czynienia z RZS, powinny zjadać przynajmniej 2x100g tygodniowo produktów, jakie bogate są w kwasy omega-3.

Szkodliwe są kwasy omega-6, jakie można znaleźć w takich produktach spożywczych, jak: pestki dyni, słonecznika, olej z pestek dyni, olej z winogron, słonecznikowy i kukurydziany. Najlepiej, jeżeli pacjent zrezygnuje z nich w ogóle. Połączenie kwasów omega-3 i 6 spowoduje odwrotny skutek. Nasilenie objawów. Zamiast wymienionych produktów, można za to spożywać: siemię lniane i olej lniany, olej rzepakowy, olej konopny, olej z lnianki, orzech włoskie, które bogate są w omega-3.

Co jeszcze powinno znaleźć się na talerzu osoby, która cierpi z powodu bolesności stawów? Nie można zapominać o warzywach i owocach. A to przez antyoksydanty, jakie są w nich zawarte. Dzięki temu będzie można również zmniejszyć stan zapalny, który powoduje występowanie sztywności stawów. Pełnoziarniste produkty zbożowe to kolejna obowiązkowa pozycja. Płatki owsiane, orkiszowe, żytnie; kasza gryczana i pęczak, makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe, brązowy ryż, otręby - trochę tego jest, więc nikt nie będzie mógł narzekać na to, że nie ma co jeść. Przy tej okazji należy wspomnieć, że przy piekących stawach, warto pomyśleć o ograniczeniu ziemniaków.

Podobnie jest, jeżeli chodzi o cukier. Powinien on zostać całkowicie wyeliminowany ze spożycia. Sól jest niewskazana. Za to można postawić na takie przyprawy, jak bazylia, tymianek, mięta, majeranek, kurkuma, czosnek, imbir, anyż, goździki, cząber, estragon.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 26.07.2022, 16:18 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 538

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.