Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy utworzono w 1985 roku. Ma ponad 17 tysięcy hektarów powierzchni, leży na obszarze dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (12 349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4 336 ha) oraz na terenie sześciu gmin: Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Brzozie, Biskupiec Pomorski i Kurzętnik. Zajmuje centralną, najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i kulturowym część Pojezierza Brodnickiego. Cały jego obszar wchodzi w skład ,Zielonych Płuc Polski".

Siedziba parku znajduje się w Grzmięcy (powiat brodnicki) nad jeziorem Strażym. Sąsiadują z nią ogród dydaktyczny i posterunek meteorologiczny. Wraz z dobudowaną do siedziby parku salą dydaktyczną (koszt inwestycji: 402 tys. złotych, z czego ponad 270 tys. stanowiły środki RPO na lata 2007-2013) stanowią zaplecze edukacyjne parku. W ciągu roku korzysta z niego blisko 4 tysiące gości - głównie uczniów szkół i przedszkoli w ramach zajęć edukacyjnych i ,zielonych szkół". Edukacja ekologiczna odbywa się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,Miętowy Gaj" w Gaju (powiat brodnicki). Oprócz zaplecza dydaktycznego (sala i muzeum przyrodnicze), przy ośrodku działa tzw. ogród bioróżnorodności. Goście mają tu też do dyspozycji trawiaste boisko wielofunkcyjne i miejsce na ognisko.

W czasie wakacji pracownicy parku zapraszają grupy zorganizowane (maksymalnie trzydziestoosobowe) do udziału w grze terenowej. Uczestnicy przemierzają leśna trasę o długości około 3 km. Według wskazówek na mapie odnajdują kolejno 6 punktów, w których czekają na nich zadania do wykonania, poznając przy okazji walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Każdy uczestnik zabawy, który przejdzie trasę oraz rozwiąże zadania otrzyma drobne upominki od pracowników Parku.
Zapisy telefoniczne: 56 49 39 450, 601 919 533.

Brodnicki Park Krajobrazowy oferuje także 2-dniowe zajęcia o tematyce:
Drzewa i krzewy Brodnickiego Parku Krajobrazowego",
Nietoperze Brodnickiego Parku Krajobrazowego - zajęcia ornitologiczne,
Rośliny zielne Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
Sowy Brodnickiego Parku Krajobrazowego.


Dzieci i młodzież mogą też poznawać tajniki pszczelarstwa w czasie warsztatów przyrodniczych (m.in. "Jak w ulu") w pasiece dydaktycznej mieszczącej się przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego najlepiej poznawać na ścieżkach edukacyjno-ekologicznych. Oferta tras jest zróżnicowana w zależności od wieku użytkowników. Można je przemierzać pieszo, rowerem lub kajakiem.

Ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych:
- bajkowe ścieżki dydaktyczne "Jaś i Małgosia", "O rybaku i złotej rybce", "Szlakiem Czerwonego Kapturka".
Na tych ścieżkach pracownicy parku wcielają się w role postaci z bajek. Wzdłuż ścieżek ustawione są eksponat zwierząt, dzięki czemu dzieci poznają budowę zwierząt, sposób ich odżywiania, występowanie, tryb życia.


Ścieżki dydaktyczne i turystyczne dla dzieci starszych z tablicami informacyjnymi:
- rowerowa przyrodnicza ścieżka dydaktyczna do rezerwatu leśnego "Retno",
- kajakowa ścieżka dydaktyczna do rezerwatu florystycznego "Bachotek",
- przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Grabiny - Łąkorz",
- przyrodnicza ścieżka dydaktyczna "Zarośle",
- piesza przyrodnicza ścieżka dydaktyczna "Bobrowiska",
- rowerem po Bagiennej Dolinie Drwęcy.

Ścieżki edukacyjne dla szkół podstawowych (klasy IV-VI):
Nory Bobrowe,
Nora Lisa,
Gniazdo Perkoza,
Owady nad wodą,
Jak w ulu.

Ścieżki edukacyjne dla szkół podstawowych (klasy (VII-VIII):
Tropami zwierząt,
Roślinność Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
Zajęcia ornitologiczne.

Ścieżki dydaktyczno-zdrowotne dla dorosłych:
Brodnicki Nordic Walking Park – 4 trasy

Brodnicki Park Krajobrazowy w liczbach:
- ponad 60 procent parku zajmują lasy,
- na terenie parku leży ponad 40 jezior,
- w parku występuje blisko 950 gatunków roślin naczyniowych, wiele z nich jest objętych ochroną całkowitą lub częściową,
- najcenniejsze obszary parku chroni 8 rezerwatów przyrody, występują tu rzadkie i chronione gatunki: bielik, orlik krzykliwy, bocian czarny, bąk, kilka gatunków perkozów, żuraw, a także wydra i bóbr europejski,
- nawet po kilkaset lat liczą sobie tamtejsze drzewa-pomniki przyrody, (dęby, buki, sosny, lipy).

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 10 parków krajobrazowych. Są to:
Wdecki Park Krajobrazowy,
Brodnicki Park Krajobrazowy,
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
Krajeński Park Krajobrazowy,
Nadgoplański Park Tysiąclecia,
Tucholski Park Krajobrazowy,
Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolna Wisłą (dawniej Zespół Parków Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz włączony w jego strukturę Park Krajobrazowy Góry Łosiowe).


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
fot. Daniel Pach dla UMWKP

Dodano/zmodyfikowano: 27.07.2022, 14:36 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 580

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Park krajobrazowy ,pięknie to już był ,dziś wycinki pięknych dorodnych drzew , rycie podłoża leśnego , niszczenie grzybni runa leśnego przez ciężki sprzęt przez leśników ,to cały urok nie tylko brodnickich parków , leśnicy to państwo w państwie , tyle ograniczeń przejazdowych ,ale tylko dla cywilizowanego społeczeństwa ,ale nie dla leśników i ich znajomków czy rodzin , można zrozumieć ze jeśli są jakieś roboty czy inne działania grożące wypadkiem zmyka się jakiś odcinek drogi czy miejsca prac leśnych , moim zdaniem czym więcej społeczeństwa w lesie tym miej bojących się śmieciarzy .
Dodany 27.07.2022, 15:13 przez CBR