Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jakie są najważniejsze cechy silników synchronicznych?

Silnik synchroniczny to urządzenie, którego wirnik pracuje z dokładnie tą samą prędkością kątową, co wprowadzające go w ruch zmienne pole magnetyczne. Dzięki temu jest on niewrażliwy na zmiany napięcia i natężenia ruchu. Co więcej, w połączeniu z magnesami stałymi, zapewnia on łagodny rozruch i znacznie większą wydajność.

Ekonomika pracy

Najważniejszą zaletą silników synchronicznych jest niskie zużycie energii, a w konsekwencji - wysoka sprawność całego układu. Silniki synchroniczne co prawda nie są skonstruowane dla tak dużych prędkości obrotowych, jak układy asynchroniczne, ale za to pracują dużo wydajniej i stabilniej. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza duża efektywność pracy silnika i to nawet wówczas, gdy prędkość obrotowa i obciążenie jest minimalne. Warto podkreślić, że prędkość obrotowa tychże silników jest stała, a to oznacza wysoką precyzję pracy i możliwość wykorzystania w bardzo czułych układach napędowych.

Właściwości techniczne

Układy napędowe w wariancie synchronicznym wyróżniają się bardzo dużą gęstością energii. To z kolei oznacza, że nawet niewielkie urządzenie, jest w stanie wygenerować całkiem dużą moc. Synchroniczne silniki prądu zmiennego nie zajmują dużo miejsca, zapewniając jednocześnie wysoką stabilność pracy i to w każdych warunkach. Można je instalować w ciasnych przestrzeniach. Dzięki wysokiej sprawności silniki nie nagrzewają się tak bardzo, co znacznie ułatwia ich chłodzenie (nawet w trybie pracy ciągłej).

Łatwość eksploatacji

Ważną cechą, którą silniki synchroniczne odróżniają się od swych asynchronicznych odpowiedników, jest ich łatwa obsługa i konserwacja. Silniki wyróżniają się gładką, łatwą w czyszczeniu obudową. Nie posiadają one użebrowań, wewnątrz których łatwo mógłby osadzać się brud, smar lub inne zanieczyszczenia. Silniki te są często sprzedawane w wariancie pokrytym specjalną warstwą ochronną. Zabezpiecza ona powierzchnię silnika

przed działaniem wilgoci i ułatwia usuwanie cząstek brudu.

Technologia trwałych magnesów

Konstrukcja silników synchronicznych wymaga zastosowania układu wzbudzania. W ich nowszych wersjach pojawia się układ magnesów stałych, którego zadaniem jest łagodny rozruch silnika. Dzięki zastosowaniu magnesów zwiększa się sprawność urządzenia, gdyż zamiast energii elektrycznej wykorzystuje ono stałe pole magnetyczne. Warto zaznaczyć, że sekret tkwi w tym, że magnesy same w sobie wytwarzają pole magnetyczne i nie potrzebują do tego celu energii doprowadzonej z zewnątrz.

Choć najczęściej spotykane silniki prądu zmiennego to konstrukcje asynchroniczne, to ich synchroniczne odpowiedniki wciąż zyskują na popularności. Wynika ona z rosnącego zapotrzebowania na precyzyjne układy napędowe o ponadprzeciętnej sprawności.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 03.08.2022, 11:19 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 108

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.