Tablice

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Wynajmujący, którzy wybrali ryczałt mogą rozliczyć się 12-proc. stawką PIT

Niskie Podatki to możliwość powrotu na skalę podatkową nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla osób osiągających przychody z najmu prywatnego. Chodzi o tych, którzy pierwotnie w rozliczeniu za 2022 r. wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Skorzystanie z 12 proc. PIT będzie możliwe pod warunkiem zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 2 maja 2023.

Niskie Podatki to możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy będą mogli wybrać rozliczenie na skali:
na podatku liniowym i ryczałcie – ex post (po zakończeniu roku podatkowego 2022 r.) za cały rok podatkowy,
na ryczałcie – dodatkowo do 22 sierpnia 2022 r. za drugą połowę roku.
Ten wybór pozwoli im skorzystać zarówno z obniżonej 12 –proc. stawki podatku, jak i 30 tys. kwoty wolnej i podwyższonego progu podatkowego do 120 tys. zł.
Z możliwości powrotu na skalę będą mogli skorzystać jednak nie tylko przedsiębiorcy.

Nie tylko dla firm
Powrót na skalę dotyczy również osób, które w 2022 r. opodatkowują swoje przychody z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Wystarczy, że po zakończeniu roku zawiadomią o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu PIT-36. Zeznanie takie składa się w terminie do 2 maja 2023 r. W takim przypadku osoby te zapłacą za 2022 r. PIT od dochodów uzyskanych z najmu prywatnego według skali podatkowej. Tym samym skorzystają z obniżonej z 17% do 12% stawki podatku do kwoty 120 tys. zł. oraz 30 tys. kwoty wolnej od podatku – za cały rok podatkowy. W przeciwieństwie do przedsiębiorców, wynajmujący nie mają możliwości wyboru skali w trakcie 2022 r. (w terminie do 22 sierpnia br.).
Wybór 12-proc. stawki podatku nie będzie możliwy, jeżeli wynajmujący złoży już zeznanie PIT-28 za 2022 r., czyli rozliczy je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przykładowo: osoba, która 9 marca 2023 złoży PIT-28, nie będzie już mogła skutecznie złożyć PIT-36, czyli rozliczyć tych samych przychodów skalą podatkową.


źródło: Urząd Skarbowy w Brodnicy

Dodano/zmodyfikowano: 05.08.2022, 08:38 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 285

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.