AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak uniknąć podwójnego OC po automatycznym wznowieniu umowy na kolejny okres?

Kierowcy zapominają czasem o opłaceniu aktualnej polisy OC, ale zdarza się i tak, że samochód zostanie ubezpieczony podwójnie. Taka sytuacja jest dość rzadka, ale możliwa. Zdarza się głównie wtedy, gdy kierowca zapomni o tym, że polisa odnawia się automatycznie i wykupi OC u innego ubezpieczyciela. Czy podwójne ubezpieczenie ma jakieś konsekwencje i co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji?

Podwójne ubezpieczenie – w jakich sytuacjach ma miejsce?

Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, gdy jeden pojazd ma wykupione dwie polisy OC w tym samym czasie. Niestety, nie daje to kierowcy korzyści w postaci podwójnego odszkodowania w razie zdarzenia drogowego, a wiąże się z obowiązkiem opłacenia dwóch składek. Przyczyny podwójnego ubezpieczenia mogą być dwie:

  • automatyczne przedłużenie się polisy, które nastąpiło, gdy wykupiłeś nowe OC bez wypowiadania poprzedniej umowy,

  • kupienie używanego auta i ubezpieczenie go w innej firmie, bez wypowiadania umowy OC zbywcy (ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela auta wraz z pojazdem).

Więcej o podwójnym ubezpieczeniu przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/podwojne-oc.

Dlaczego OC automatycznie się przedłuża?

Ubezpieczenie OC to najistotniejsza polisa samochodowa. Jest obowiązkowa, a zachowanie jej ciągłości jest uregulowane prawnie. Oznacza to, że nawet jeśli zapomnisz ją przedłużyć – pozostaniesz ubezpieczony u tego samego ubezpieczyciela na kolejny rok. Z tego powodu każdorazowa zmiana ubezpieczyciela wymaga wypowiedzenia umowy.

Polisa ta jest tak ważna, ponieważ to z niej pokrywa się koszty naprawy auta czy leczenia w przypadku zdarzenia drogowego. Chroni tym samym poszkodowanych, jak i sprawcę przed konsekwencjami finansowymi stłuczek czy wypadków. Szczegółowe informacje o OC znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Automatyczne przedłużenie się polisy – jak tego uniknąć?

Przedłużająca się automatycznie polisa jest wybawieniem dla niefrasobliwych kierowców, którym zdarza się zapomnieć o tej corocznej formalności. Warto jednak mieć na uwadze, że takie automatyczne przedłużanie ubezpieczenia nie musi być najkorzystniejszą opcją. Z roku na rok warunki polisy mogą się zmieniać, na przykład składka może wzrosnąć. Dlatego dobrze jest co roku poświęcić trochę czasu i sprawdzić, co oferują inni ubezpieczyciele. Szczególnie ze względu na to, że firmy ubezpieczeniowe nieco inaczej traktują „starych” i nowych klientów. Stałym klientom często wydaje się, że ubezpieczyciel doceni lojalność i zaproponuje korzystniejszą cenę albo atrakcyjny rabat. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej nie traktują w ten sposób „starych” klientów. Bardziej opłacalne jest dla nich zdobycie nowego klienta, który być może zostanie na dłużej.

Jeśli więc zbliża się koniec obowiązywania wykupionego przez ciebie ubezpieczenia, zrób rekonesans i sprawdź, czy nie ma na rynku korzystniejszej oferty. Pamiętaj, że w przypadku zmiany ubezpieczyciela, musisz najpóźniej dzień przed końcem obowiązywania obecnej polisy ją wypowiedzieć. Co, jeśli tego nie zrobisz? Podwójna polisa OC nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji, jak tylko obowiązek opłacenia dwóch składek. Jeżeli zdarzy się, że ubezpieczysz auto podwójnie, wypowiedz umowę polisy, która przedłużyła się automatycznie. Masz do tego prawo, natomiast za okres jej obowiązywania będziesz musiał zapłacić.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 08.08.2022, 19:40 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 894

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.