Namiot

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Starostowie w sprawie sytuacji finansowej szpitali

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko w sprawie trudnej sytuacji finansowej szpitali w związku z obowiązkiem wprowadzenia ustawowych podwyżek wynagrodzeń. Starostowie przestrzegają, że poziom środków wynikający z nowych aneksów do umów z NFZ nie rekompensuje podwyżek płac będących następstwem nowych regulacji, nie uwzględnia też coraz większej dysproporcji pomiędzy poziomem finansowania a drastycznie rosnącymi kosztami funkcjonowania szpitali.

W zdalnym posiedzeniu zwołanym we wtorek, 9 sierpnia przez przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, starostę wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza, wśród innych przedstawicieli powiatów z regionu uczestniczył starosta brodnicki Piotr Boiński. Kujawsko-pomorscy starostowie dyskutowali na temat trudnej sytuacji w jakiej znalazły się szpitale. Mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców oraz zapewnienie ciągłości świadczeń wyrazili sprzeciw wobec braku adekwatnego zabezpieczenia środków na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia wynikających z obowiązku nałożonego zmianą przepisów ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Samorządowcy zaapelowali o dokonanie rzetelnych wyliczeń potrzeb finansowych ochrony zdrowia i pełnego pokrycia kosztów ich funkcjonowania z uwzględnieniem skutków ustawicznie rosnących podwyżek cen towarów i usług.

Przyjęte wczoraj stanowisko niezwłocznie zostanie przekazane do przedstawicieli rządu RP, w tym m.in. do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia.

TREŚĆ STANOWISKA

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 15.08.2022, 08:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 828

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.