EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Dożynkowe dzieła sztuki

26 prac, w tym 20 wieńców i 6 ozdób, wykonanych przez koła gospodyń wiejskich z naszego powiatu zgłoszonych zostało do Powiatowego Konkursu Wieńców i Ozdób Dożynkowych. We wtorek, 23 sierpnia wszystkie prace zostały zaprezentowane komisji oceniającej oraz publiczności w parku przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

Celem konkursu, który wrósł już na stałe w pejzaż kulturalnych wydarzeń powiatu brodnickiego jest kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych i ciągle żywych tradycji regionalnych, działań artystycznych i najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także tradycji obrzędu dożynkowego.
Zorganizowany przez Powiat Brodnicki po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników, jak publiczności. Oglądający nie szczędzili komplementów najpiękniejszym w powiecie wytworom rękodzieła kół gospodyń wiejskich hołdującym dożynkowej tradycji. - To prawdziwe dzieła sztuki - podkreślali.

Tegorocznemu Powiatowemu Konkursowi Wieńców i Ozdób Dożynkowych dopisała pogoda. W słonecznym świetle na tle zieleni parku starostwa ekspozycja prezentowała się zjawiskowo. Komisja w składzie: Danuta Grzyb, Justyna Prajs i Edyta Blank-Tadra, która przystąpiła do pracy po powitaniu gości przez gospodarzy konkursu, miała niezwykle trudne zadanie, by wyłonić najpiękniejsze spośród dzieł gospodyń. Wszystkie 26 wieńców i ozdób były bowiem wyjątkowej urody.

Przy ocenie komisja kierowała się ściśle wyznaczonymi regulaminem kryteriami. Przede wszystkim materiały wykorzystane w pracach musiały być związane ze świętem plonów i tradycją dożynkową (kłosy zbóż i traw, len, ziarna zbóż, słoma, zioła, warzywa, owoce, kwiaty, itp.), mieć wymagany wygląd zewnętrzny (koło jako podstawa wieńca a ramiona i inne części konstrukcyjne oplecione kłosami zbóż i innymi materiałami). Prace powinny zawierać też elementy symboliki i tradycji ludowej. Wieńce nie mogłyby być wykonane z wykorzystaniem plastiku, styropianu, sztucznych kwiatów. To tylko niektóre z regulaminowych wymagań, które komisja brała pod uwagę, przyznając punkty. Po długich obradach wydany został werdykt.

Pierwsze miejsce w kategorii wieńców zdobyło KGW Grzybno (wieniec nr 16), drugą nagrodę komisja przyznała KGW Gminy Górzno (wieniec nr 12), a trzecią ex aequo: KGW Sumowo (wieniec nr 23) i KGW Pokrzydowo (wieniec nr 8). W kategorii ozdób przyznano dwie nagrody. Pierwszą zdobyło KGW Brudzawy (ozdoba nr 11), a drugą KGW Górzno Wybudowanie (ozdoba nr 4).

Przyznane zostały również wyróżnienia specjalne - Romana Pytlasińskiego, przewodniczącego Rady Powiatu w Brodnicy dla KGW Mszano (wieniec nr 5) oraz Małgorzaty Smoczyńskiej, radnej Powiatu Brodnickiego, dla KGW Konojady (wieniec nr 14) i KGW Zaborowo (wieniec nr 15).

Zdobywcom nagród i wyróżnień oraz wszystkim uczestnikom konkursu w imieniu Starosty Brodnickiego i Zarządu Powiatu w Brodnicy gratulował wicestarosta Stanisław Kosakowski.

Nagrody i dyplomy dla pań z kół gospodyń wiejskich uczestniczących w Powiatowym Konkursie Wieńców i Ozdób Dożynkowych zostaną wręczone uroczyście w czasie Dożynek Powiatowo-Gminnych w Osieku w dniu 3 września 2022 r.

Zwycięzca powiatowego konkursu wieńców i ozdób dożynkowych w kategorii wieniec dożynkowy i ozdoba dożynkowa będzie reprezentował Powiat Brodnicki na Dożynkach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniu 28 sierpnia 2022 r. w Kruszynie.

Uczestnicy Powiatowego Konkursu Wieńców i Ozdób Dożynkowych 2022
(liczba porządkowa oznacza numer wieńca lub ozdoby)

1. KGW Nieżywięć - ozdoba dożynkowa
2. KGW Lembarg - wieniec dożynkowy
3. KGW Kłuśno - wieniec dożynkowy
4. KGW Górzno Wybudowanie - ozdoba dożynkowa
5. KGW Mszano - wieniec dożynkowy
6. KGW Kretki Małe - wieniec dożynkowy
7. KGW Karbowo - wieniec dożynkowy
8. KGW Pokrzydowo - wieniec dożynkowy
9. KGW Grabówiec - wieniec dożynkowy
10. KGW Kawki - wieniec dożynkowy
11. KGW Brudzawy - ozdoba dożynkowa
12. KGW Gminy Górzno - wieniec dożynkowy
13. KGW Niewierz - wieniec dożynkowy
14. KGW Konojady - wieniec dożynkowy
15. KGW Zaborowo - wieniec dożynkowy
16. KGW Grzybno - wieniec dożynkowy
17. KGW Zgniłobłoty - wieniec dożynkowy
18. KGW Michałki - ozdoba dożynkowa
19. KGW Gorczenica - wieniec dożynkowy
20. KGW Cielęta - ozdoba dożynkowa
21. KGW Osiek - wieniec dożynkowy
22. KGW Małki - wieniec dożynkowy
23. KGW Sumowo - wieniec dożynkowy
24. KGW Janówko - ozdoba dożynkowa
25. KGW Górale - wieniec dożynkowy
26. KGW Sumówko - wieniec dożynkowy

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 30.08.2022, 08:30 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 2066

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.