baner Tablice

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Już od 17 września zmiany w przepisach Prawo o ruchu drogowym

Już od 17 września nastąpią kolejne zmiany w przepisach obowiązujących kierowców. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Zmieniają się także ilości punktów karnych nakładanych przez służby za poszczególne wykroczenia w ruchu drogowym.

17 września br. wchodzą w życie ważne dla wszystkich użytkowników dróg zmiany w przepisach. To kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. To drugi etap wdrażania regulacji, (część przepisów obowiązuje już od 1 stycznia 2022), których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Od 17 września zacznie obowiązywać zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

Z dniem 17 września w życie wchodzi także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Pamiętajmy, że to czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa na nas.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 16.09.2022, 09:46 , Komentarzy: 6, wyświetleń: 736

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Mala, ja powiem tak ... nie przejmuj się innymi kierowcami bo widać że skoro tak szybko jeżdżą to mają zarobki europejskie i żadne podwyżki mandatów nie robią na nich wrażenia. Wiesz czemu Oni się złoszczą jak Cię wyprzedzają ? Bo Tobie pokazują swoją głupotę i prędzej czy później marnie skończą oby to był tylko mandat.
Dodany 23.09.2022, 09:57 przez anty
Po pierwsze zapraszam do Biedronki na Mazurskiej - zaparkowane auta na wjeździe.Po drugie co z pieszymi,którzy notorycznie wchodzą na czerwonym, przebiegają ,o rowerzystach bez świateł,kamizelek i jeżdżących po chodnikach nie wspomnę.Podwyzcie pensję do europejskich a nie mandaty niewspółmierne do pensji.Po co produkuje się auta zabijaki, a gdzie Ci kierowcy mają jeździć z taką prędkością.Ja jadąc na Nowe Miasto Lubawskie mając 90 km przepisowe jestem wyprzedzana wszędzie,górki , zakręty i widzę wściekłość kierowców,a jadąc z prędkością 120 będę karana jakbym conajmniej popełniła zbrodnię
Dodany 22.09.2022, 22:37 przez Mala
mogę płacić bo mam 500+
Dodany 20.09.2022, 11:30 przez ziutek
Będziecie obdarci ze skóry do do suchej kości.
Dodany 20.09.2022, 07:08 przez Grabarz
chodzi tylko o łatanie dziury budżetowej
Dodany 17.09.2022, 12:57 przez Marek
Jak czytam i jak obserwuję sytuacje w terenie to mam wrażenie że przepisy obowiązują tylko tego co się rusza. Jak coś lub ktoś stoi to przepisy nie obowiązują. Chodzi mi rzecz jasna o parkowanie samochodów. Niby coś tam jest na ten temat ale wszyscy mają to głęboko w d.... Tzn. kierowcy i policja. Auta parkują gdzie popadnie. Przepisy się zmieniają tylko nie wiem po co. No chyba tylko po to żeby było o czym gadać i pisać.
Dodany 16.09.2022, 19:34 przez anty