EKONKA


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Transport zwłok z Niemiec - formalności w Niemczech i Polsce

Co roku wiele osób wyjeżdża na stałe do Niemiec w celach zarobkowych. Jak pokazują statystyki zgony Polaków w Niemczech nie tylko z powodu przewlekłych chorób czy wypadków, ale również samobójstw nie są rzadkością. Pochowanie zmarłego na terenie Niemiec jest kosztowne, więc jeśli rodzina mieszka w Polsce decyduje się na sprowadzenie zwłok z Niemiec. Jak wyglądają formalności?

Jakie dokumenty są potrzebne po stronie niemieckiej do transportu zwłok z Niemiec do Polski? 

Aby możliwy był transport zwłok z Niemiec do Polski, niezbędny jest niemiecki akt zgonu. Można go uzyskać w niemieckim odpowiedniku USC. Dokument nosi nazwę Sterbeurkunde. Do jego uzyskania potrzebne są dokumenty na druku wielojęzycznym. Warto wiedzieć, że przedstawienie takich dokumentów eliminuje konieczność tłumaczenia polskich dokumentów. Zatem koniecznie trzeba przesłać do upoważnionego zakładu pogrzebowego odpis aktu urodzenia na druku wielojęzycznym oraz dowód osobisty lub paszport w przypadku zgonu panny lub kawalera. Gdy umiera osoba zamężna dodatkowo potrzebny jest odpis aktu małżeństwa na druku międzynarodowym, a gdy rozwiedziona oprócz wyżej wymienionych także aktu rozwodu. Jeżeli zmarł wdowiec lub wdowa, to poza odpisem aktu urodzenia i małżeństwa, oraz dowodem lub paszportem, niezbędny będzie jeszcze odpis aktu zgonu współmałżonka na druku międzynarodowym. Należy wiedzieć, że do transportu urny z Niemiec niezbędny jest nie tylko niemiecki akt zgonu, ale i certyfikat kremacji. Zaświadczenie (pozwolenie) na transport zwłok z Niemiec wydaje konsul RP po uzyskaniu niezbędnych dokumentów z polski, a więc pozwolenia starosty powiatowego właściwego ze względu na planowane miejsce pochówku zmarłego.          

Jakich formalności trzeba dopełnić w Polsce, by możliwe było sprowadzenie zwłok z Niemiec? 

Po uzyskaniu informacji o śmierci bliskiej osoby w Niemczech, najlepiej zwrócić się o wykonanie wszelkich formalności do firmy pogrzebowej, udzielając jej pisemnego upoważnienia. Warto zapoznać się z ofertą na stronie: https://www.funeral.com.pl/oferta/transport-zwlok-z-niemiec. Takie upoważnienie przedstawiciel firmy pogrzebowej dołączy do wniosku o pozwolenie na transport zwłok z Niemiec składanego w starostwie powiatowym właściwym ze względu na planowane miejsce pochówku. Ponadto do wniosku dołączy też uzyskany wcześniej międzynarodowy akt zgonu albo niemiecki akt zgonu przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Gdy w akcie zgonu nie będzie mowy o przyczynie zgonu, do wniosku dołączony zostanie jeszcze dokument stwierdzający, że nie nastąpił on na skutek choroby zakaźnej widniejącej w rejestrze i uniemożliwiającej transport przez co najmniej 2 lata od daty zgonu. Starosta powiatowy po otrzymaniu wniosku i kompletu dokumentów w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym wyda zgodę na sprowadzenie zwłok z Niemiec. Owo pozwolenie trafi następnie do konsula RP w Niemczech, który zatwierdzi możliwość transportu zwłok z Niemiec do Polski.     

Jak przebiega transport zwłok z Niemiec do Polski? 

Transport międzynarodowy zwłok musi odbywać się w specjalnych warunkach. Ciało zmarłego musi zostać umieszczone w trumnie ze specjalnym metalowym wkładem. Pojazd specjalny musi być wyposażony w środki dezynfekcyjne i miejsce ich składowania, a także odpowiednią, łatwą w czyszczeniu podłogę. Kabina kierowcy jest oddzielona od miejsca, w którym przewożone są zwłoki. Jednocześnie trumna lub urna jest zabezpieczona w czasie transportu.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 27.12.2022, 14:58 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1454

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.