Tablice

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > 7 kroków, które pomogą Ci zadbać o plecy

Wszyscy wiemy, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, nadwaga i zła postawa przyczyniają się do ryzyka bólu pleców, ale są też pewne mniej oczywiste czynniki.

Twoje obuwie

Może nie jesteś zaskoczony tym, że wysokie obcasy obciążają kręgosłup, ale ultrapłaskie buty, takie jak baletki, również nie są dobrym rozwiązaniem dla pleców. Panowie też nie są bez winy - jeśli nosisz klapki lub inne buty bez zapiętka, też jesteś zagrożony. Tego typu obuwie wymaga napinania stóp, co powoduje dodatkowe obciążenie ciała, w tym pleców https://esomed.pl/plywanie-na-odchudzanie/

Twoje treningi

Siedzący tryb życia jest szkodliwy dla kręgosłupa, ale nagłe podjęcie energicznej aktywności też nie pomoże, ponieważ mięśnie, stawy i tkanki łączne nie są do tego przygotowane. Kluczem jest powolne podejmowanie wyzwań i, co ważniejsze, ćwiczenie doskonałej techniki, niezależnie od tego, czy robisz rozciąganie pleców, czy podnosisz dziecko. Zadbaj też o równowagę - sporty takie jak golf czy tenis mogą rozbudowywać mięśnie po jednej stronie ciała bardziej niż po drugiej, powodując zaburzenia równowagi.

Twój materac

Materace o średniej twardości skuteczniej łagodzą objawy bólu pleców. Należy również zwrócić uwagę na stan swojego materaca - jeśli jest to stary materac, który odziedziczyłeś po kimś innym i który ma już swoje lata, być może nadszedł czas, by sprawić sobie nowy.

Ustawienie stanowiska pracy

Komputer ustawiony nawet lekko niecentralnie lub zbyt daleko, tak że musisz wyciągać szyję do przodu, wywiera nadmierny nacisk na kręgosłup i powoduje powstawanie napięcia. Upewnij się, że krzesło, monitor, telefon i inne urządzenia, których używasz, są prawidłowo ustawione. Dobra postawa ciała jest bardzo ważna, więc staraj się unikać pochylania nad biurkiem, wyrób sobie nawyk skanowania ciała co około pół godziny, aby upewnić się, że siedzisz wyprostowany na krześle z rozluźnionymi ramionami.

Twój bagaż

Niezależnie od tego, czy jest to torba na laptopa, teczka czy przepełniona torebka, noszenie rzeczy zawsze na tym samym ramieniu lub w tej samej ręce spowoduje w końcu zmiany w postawie Twojego kręgosłupa, obciążając dodatkowo jedną stronę. Jeśli to tylko możliwe, używaj plecaka, który równomiernie rozkłada ciężar - lub regularnie zamieniaj strony.

Twój samochód

Ustawienie fotela to część problemu, więc zawsze dopasuj jego pozycję do siebie i w razie potrzeby użyj poduszek - ale wibracje samochodu same w sobie mogą powodować ból pleców. Rób regularne przerwy - nie siedź tylko na stacji benzynowej, przejdź się i rozciągnij esomed.pl

Twoja płeć

Mężczyźni częściej cierpią na krótkie, ostre ataki bólu pleców lub doznają ostrego urazu pleców, podczas gdy u kobiet ból jest zwykle mniejszy, ale bardziej długotrwały i spowodowany powtarzającymi się czynnościami, pracą domową i opieką nad dziećmi. Ból pleców dotyka 40-60% kobiet w czasie ciąży, a bóle menstruacyjne również mogą wywołać atak.źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 24.01.2023, 16:44 , Komentarzy: 2, wyświetleń: 244

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.