E-komis

baner Namiot

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Bezpieczny pieszy to widoczny pieszy

Coraz więcej słyszymy o tym, że pieszy został potrącony. Czyja to wina? Piesi obarczają kierowców, a kierowcy pieszych ponieważ piesi nie są dostatecznie widoczni na drodze.
Do potrącenia pieszego najczęściej dochodzi na nieoświetlonej drodze oraz na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Zgodnie z przepisami pieszy chcący przejść przez oznakowane przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Ale czy to, że ma pierwszeństwo oznacza tyle samo, że może bezpiecznie wejść na przejście dla pieszych? Odpowiedź brzmi NIE.

Przepisy Prawo o Ruchu Drogowym mówią, że pieszy, aby przejść przez jezdnię lub ścieżkę dla rowerów powinien upewnić się, czy jest bezpiecznie, zachować środki ostrożności. Pieszy jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego musi ocenić, czy kierowca go widzi, jak widzi to zwalnia samochodem. Pieszy nie zawsze jest widoczny.

Stąd też apel do niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści, aby przestrzegali poniższych zaleceń:

Pieszy!

• Zachowaj większą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i wchodź na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący cię widzi i zdąży wyhamować, nie wchodź z "marszu" na przejście tylko zatrzymaj się przed nim, by kierowca wiedział, że chcesz przejść i miał czas na zatrzymanie się.

• Przechodząc przez przejście nie korzystaj z telefonu komórkowego.

• Używaj elementów odblaskowych, gdy poruszasz się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Używaj również "odblasków" na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym.

Rowerzysto!

• Używaj kamizelek odblaskowych.

• Miej wyposażony rower w odpowiednie oświetlenie i dzwonek.

• Nie wsiadaj na rower pod wpływem alkoholu.

• Bezwzględnie przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy, kamizelki odblaskowe, a także inne elementy odblaskowe sprawiają, że widać nas z daleka, co wpływa na nasze bezpieczeństwo. To właśnie dzięki elementom odblaskowym używanym poza obszarem oświetlonym, kierujący pojazdami zauważą naszą obecność na drodze o wiele wcześniej, niż bez elementów odblaskowych. Czym szybciej nas zobaczą, tym więcej będą mieć czasu na to, by nas ominąć, zwolnić czy też nawet zahamować, jeśli będzie taka potrzeba.

Bez elementów odblaskowych poza obszarem oświetlonym nie jesteśmy widoczni dla kierujących pojazdami, a gdy dochodzi do tego ciemna odzież, to odległość, z jakiej zobaczy nas kierowca może nie być wystarczająca, by miał czas, aby nas ominąć, w wyniku czego dochodzi do potrącenia. Skutki tego potrącenia mogą być tragiczne.

Pieszy widzi jadący pojazd, ale kierowca tego pojazdu nie zawsze widzi pieszego. Stąd też ogromna prośba o noszenie elementów odblaskowych poza miejscami oświetlonymi.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 31.01.2023, 16:26 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 484

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.