AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jedzenie pod namiotem - jak się przygotować do biwakowania?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Już teraz wiele osób planuje dłuższe lub krótsze wyjazdy. Spore grono nie może też doczekać się biwakowania na łonie natury. Do tego trzeba się jednak dobrze przygotować ? w tym zadbać o zabranie ze sobą prowiantu oraz zaplanowanie tego, jak mają być przyrządzane posiłki podczas wyjazdu pod namiot.

Co warto zabrać ze sobą pod namiot, jakie produkty spożywcze powinny trafić do bagażu? Co może się przydać do gotowania pod gołym niebem? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Gotowanie na świeżym powietrzu ? podstawowe zasady

Przyjemny biwak wymaga zabrania ze sobą wielu rzeczy ? ich liczba i rodzaj zależy oczywiście od specyfiki podróży. Inaczej planuje się ekwipunek na stacjonarne pobyty na kempingach lub polach namiotowych niż na wycieczki objazdowe, połączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym (np. eskapady rowerowe, piesze wędrowanie po górach). Różnice mogą też wynikać z indywidualnych upodobań i preferencji żywnościowych uczestników.

Zawsze warto jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami. W przypadku szczególnie wymagających energetycznie wycieczek trzeba zadbać o urozmaicony i pożywny jadłospis, który zapewni sporo wartościowych kalorii. Bez względu na porę roku powinno się również zatroszczyć o to, by przynajmniej jeden posiłek dziennie był ciepły, co wiąże się oczywiście z koniecznością zabrania ze sobą odpowiednich sprzętów. W ramach posiłków nie powinno zabraknąć warzyw i owoców (również tych sezonowych), co pozwala dostarczyć wszystkich potrzebnych substancji odżywczych.

Jaki prowiant zabrać pod namiot?

Dla wielu osób podstawą prowiantu biwakowego są oczywiście konserwy i inne gotowe produkty, zamknięte w trwałych opakowaniach. Są proste w transporcie i nie wymagają skomplikowanych przygotowań, by zaspokoić głód. Razem z suchymi przekąskami (zwłaszcza bakaliami) i sucharami (zamiast łatwo tracącego świeżość chleba) sprawdzają się świetnie, zwłaszcza gdy nie ma się dostępu do lodówki. Innym pomysłem jest żywność suszona i liofilizowana (np. mięso lub owoce). Nie można oczywiście zapominać o zapasie wody oraz napojów izotonicznych (zwłaszcza w upalne dni).

Inaczej wygląda prowiant, jeśli planujemy gotowanie na biwaku. Wówczas można zapakować świeże warzywa i owoce ? zwłaszcza te, które łatwo transportować i przechowywać (marchew, pietruszka, cebula, ziemniaki). Dobrym pomysłem jest też regularne odświeżanie zapasów na kolejnych etapach podróży. Takie produkty potrafią stać się dobrą bazą do przyrządzenia pożywnych zup, sosów. Nie zapominajmy również o innej biwakowej tradycji ? smażeniu kiełbasek lub innych mięs nad ogniskiem lub na grillu.

Wyposażenie kuchni polowej, czyli gotowanie na biwaku od strony technicznej

Jakie kuchenne sprzęty potrafią okazać się bardzo przydatne podczas biwakowania? Spory ich wybór można znaleźć choćby na stronie Karaluch. Oprócz standardowego grilla (składanego, lekkiego i poręcznego), warto zaopatrzyć się w praktyczną kuchenkę turystyczną, zasilaną najczęściej z butli gazowej. Dzięki niej da się ugotować wodę na herbatę, przyrządzić pyszną jajecznicę, zupę lub makaron z sosem nawet dla większej grupy biwakowiczów. Do przechowywania delikatniejszych produktów spożywczych przydatna może się okazać podręczna lodówka turystyczna ? dzięki niej żywność dłużej zachowa świeżość. Nie zapomnijmy także o garnkach, patelniach, naczyniach stołowych czy sztućcach ? to one umożliwią przygotowanie i spożycie posiłku w plenerze.

Pyszne i wartościowe posiłki na biwaku - podsumowanie

Gotowanie na biwaku wcale nie musi być specjalnie skomplikowane. Warto jednak się do niego przygotować odpowiednio wcześniej. Można oprzeć się na gotowych produktach lub gotować od podstaw w plenerowej kuchni. Dostępność zróżnicowanych sprzętów oraz bogata oferta produktów spożywczych (świeżych, poddanych wstępnej obróbce i gotowych) sprawia, że każdy może zaplanować wyjazd zgodnie z prywatnymi upodobaniami i potrzebami wszystkich uczestników wycieczki.Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 23.05.2024, 07:40 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 231

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.