EKONKA


Jak działają panele fotowoltaiczne?


Technologia, jaką jest fotowoltaika, jest aktualnie powszechnie znana i wykorzystywana przez gospodarstwa domowe, firmy i instytucje. Jej działanie opiera się o promieniowanie słoneczne, dzięki czemu powstaje prąd, który wykorzystuje się do zasilania urządzeń elektrycznych. W jaki konkretnie sposób działają panele fotowoltaiczne? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Sposób działania paneli fotowoltaicznych - na czym polega?

Panele fotowoltaiczne opierają swoje działanie o efekt fotowoltaiczny. Gdy na składające się z materiału o charakterze półprzewodników, najczęściej z krzemu, ogniwa fotowoltaiczne padają najmniejsze cząstki światła, czyli fotony, elektrony zostają wprawione w ruch, co generuje przepływ prądu elektrycznego. Nie nadaje się on jednak do zasilania urządzeń, ponieważ jest to prąd stały. Musi zostać przekształcony w prąd zmienny o odpowiednich parametrach. Proces ten zachodzi w inwerterze. Urządzenie to przekształca energię elektryczną w formę, która może być wykorzystana do zasilania sprzętów domowych.

To jednak nie wszystko, ponieważ ilość prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną może być zbyt duża w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. W takich okolicznościach nadwyżka może być przesyłana do sieci energetycznej, skąd można ją odebrać później w okresach mniejszej produkcji (np. w nocy), lub trafić do magazynu energii, w którym jest przechowywana.

Co wpływa na efektywność działania paneli fotowoltaicznych?

Na to, ile prądu zostanie wygenerowanego przez panele fotowoltaiczne, wpływ ma wiele czynników. Istotne są warunki panujące w danym miejscu, w tym przede wszystkim ilość dostępnego światła, a także temperatura i kąt padania promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne najlepiej działają w bezchmurne, słoneczne dni. Znaczenie ma również kąt nachylenia oraz ustawienie względem stron świata. Panele ustawione pod odpowiednim kątem i skierowane na południe będą produkować więcej energii niż w przypadku ich innego ustawienia. Ważna jest także jakość zastosowanych materiałów. Im lepszej jakości ogniwa, tym bardziej efektywne przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną.

Korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika oznacza dla inwestorów przede wszystkim korzyści ekonomiczne. W efekcie jej montażu znacząco maleje wysokość rachunków za prąd, ponieważ panele produkują całkowicie darmową energię elektryczną. Ważne jest jednak, aby moc instalacji została odpowiednio dobrana, ponieważ od tego aspektu zależna jest opłacalność inwestycji. W prawidłowym doborze mocy pomóc mogą specjaliści ze sprawdzonej i cenionej firmy fotowoltaicznej Hymon - https://hymon.pl/.

Drugą ważną korzyścią jest ochrona środowiska. Energia słoneczna to czyste, odnawialne źródło energii, a podczas procesu produkcji prądu nie są emitowane szkodliwe substancje, w tym dwutlenek węgla.

Instalacja fotowoltaiczna jest także inwestycją przynoszącą zyski w długiej perspektywie czasowej, ponieważ żywotność paneli wynosi 25-35 lat. Montaż fotowoltaiki i produkcja własnej energii elektrycznej to również sposób na ochronę przed podwyżkami cen prądu. Ponadto, jest to system bezpieczny, niezawodny i niewymagający obsługi ze strony użytkowników.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodano/zmodyfikowano: 05.11.2024, 13:30 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 338

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Dla zainteresowanych proszę poczytać na JT jak emeryta wykorzystano z panelami fotowoltaicznymi, sprawa miała miejsce kilka dni temu w sejmie. zakład energetyczny kupując od nas energię którą panele wyprodukują latem( logiczne że jeśli ktoś ma ich dużo to energii nie zużyje) płaci ok. 22 grosze a zimą kiedy włączamy pompę ciepła do ogrzania domu potrzebujemy energii dużo więc musimy ją odkupić od energetyki i zagadka..........po ile płacimy? po ok.1,30zł Nie potrzebne nawet tu liczydło. Mamy powtórkę z rozrywki czyli jak z frankowiczami.
Dodany 08.11.2024, 22:47 przez aniela