baner Baner

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Przed reformą organizacyjną służb skarbowych i celnych

Władze miasta zabiegają o utworzenie w Brodnicy Urzędu Krajowej Administracji Skarbowej W Urzędzie Miejskim w Brodnicy 4 lipca odbyło się w tej sprawie spotkanie burmistrza Wacława Derlickiego z dyrektorem Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Starostą Brodnickim oraz Tadeuszem Kurosiem Rzecznikiem Rady Miejskiej w Brodnicy.

- W związku z planowaną przez Rząd reformą dotyczącą połączenia służb celnych i skarbowych, oraz co się z tym wiąże, z nową organizacją tych służb zabiegamy o utworzenie w Brodnicy Urzędu Krajowej Administracji Skarbowej - mówi burmistrz Brodnicy. Zwróciliśmy się już z apelem o poparcie naszej inicjatywy do posłów i senatorów oraz wystosowaliśmy listy do Minister Finansów Zyty Gilowskiej, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Hoffmanna oraz Wiceprzewodniczącego Zarządu Województwa Ryszarda Bobera. Na nasze listy odpowiedzili już niektórzy poslowie oraz Minister Finansów, zapewniając nas o tym, że sprawą się zajmą.

Miasto kilka tygodni temu uzyskało informacje, że po wprowadzeniu reformy taki urząd ma znajdować się w Rypinie, a nie w Brodnicy. Władze miasta – Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Brodnicy są zaniepokojone takimi planami, bowiem to właśnie w Brodnicy od lat działa dobrze zorganizowany i nowoczesny Urząd Skarbowy oraz Oddział Celny. Z danych uzyskanych z Urzędu Celnego w Toruniu wynika, że w jednostce brodnickiej od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, stale rośnie ilość odpraw celnych. Brodnicka jednostka z powodzeniem obsługuje nie tylko podmioty gospodarcze z Brodnicy i okolic, ale także z sąsiednich powiatów. Dzięki przeprowadzonej szerokiej akcji informacyjnej większość zgłoszeń celnych w Brodnicy dokonuje się z zastosowaniem procedury uproszczonej, ułatwia to znacznie obrót, bo firmy nie muszą za każdym razem przedstawiać towaru w urzędzie, a celnicy monitorują obrót w aplikacjach informatycznych. Zarówno budynek Urzędu Skarbowego w Brodnicy, jak i dwa budynki należące do Oddziału Celnego oraz plac odpraw celnych, są własnością Ministerstwa Finansów. Ponadto Urząd Skarbowy w Brodnicy i Oddział Celny zatrudniają aktualnie około 70 pracowników, posiadających odpowiednie wykształcenie specjalistyczne. Sprawnie funkcjonujący Urząd Skarbowy w Brodnicy i zatrudniona w nim profesjonalna kadra, obejmuje swoim działaniem cztery powiaty. Jego struktura organizacyjna bez problemu na to pozwala. Brodnica od bardzo wielu lat wśród miast ościennych: Rypina, Wąbrzeźna i Golubia Dobrzynia, spełnia rolę centrum gospodarczego i logistycznego dla regionu. Miasto należy do jednych z najprężniej rozwijających się w województwie kujawsko-pomorskim i w kraju. W kontekście szybkiego rozwoju gospodarczego miasta, pozbawienie Brodnicy tak ważnego urzędu, jakim ma być Urząd Krajowy Administracji Skarbowej, byłoby ze wszech miar nieporozumieniem. Władze miasta i samorz

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1398

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.