EKONKA

baner

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > 14 listopada III Dzień Czystego Powietrza !

Z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA już po raz trzeci 14 listopada organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, w ramach ogólnopolskiej kampanii „NIE TRUJCIE!”, której celem jest doprowadzenie do przestrzegania w Polsce zakazu palenia śmieci.
Problem palenia śmieci w piecach domowych nie dotyczy tylko ubogich wsi. To raczej problem niewyedukowanych. W całym kraju na osiedlach domków jednorodzinnych i w dzielnicach willowych są ludzie, którym trzeba wykrzyczeć NIE TRUJCIE!
- Może warto byłoby w tym dniu zadać sobie pytanie: „Czy własną postawą przyczyniam się do zatruwania środowiska, niszczenia cennych surowców, a może jestem jednym z niewielu, którym nie jest obojętne jakim powietrzem oddychają nasze dzieci i my sami…? - mówi Joanna Kilian Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM

Co roku 28 000 Polaków wg. Raportu Komisji Europejskiej z 2005r. umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza. Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności.
- Spalając śmieci w domowych piecach nie tylko szkodzimy sobie i środowisku, ale także przyczyniamy się do pogorszenia stanu technicznego naszych pieców i przewodów kominowych. Większość odpadów zawiera bardzo niską wartość energetyczną (pozorna oszczędność), a poza tym mogą spowodować uszkodzenie pieca oraz zagrożenie pożarowe naszego domu - mówi Joanna Kilian.
Spalane w domowych piecach śmieci powodują zwiększone osadzanie się w przewodzie kominowym sadzy smołowej oraz sadzy szklistej zawierającej dużo domieszek smołowych i kwas octowy. Bardzo trudno je usunąć, a ich nadmiar może powodować zapalenie się przewodu kominowego, a w dalszej kolejności przyczynić się nawet do pożaru domu. Popiół i sadza zalegająca w przewodach i kanałach płomienno-dymowych znacznie obniża wydajność i sprawność paleniska.
Pożar spowodowany zapaleniem się sadzy w przewodzie dymowym nazywa się pożarem kominowym. Według danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, 18% pożarów w Polsce można zaliczyć do pożarów kominowych. Jest to bardzo dużo. Największe nasilenie pożarów z tego powodu przypada na miesiące zimowe i wiosenne, co wiąże się z intensywnym wykorzystaniem tych urządzeń w tym okresie.
- Podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery tlenek węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, metale ciężkie. W procesie termicznym substancje chloroorganiczne ulegają złożonym reakcjom chemicznym, prowadzącym m.in. do powstawania silnie toksycznych związków dioksyn i furanów. Wpływ dioksyn (których toksyczność jest 10 tys. razy większa niż cyjanku potasu) powstających w procesie spalania odpadów na zdrowie jest ogromny: wywołują nowotwory, uszkadzają płód, działają mutagennie, niszczą układ hormonalny, powodują bezpłodność - przypomina Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.- Dla najbardziej zagorzałych „palaczy śmieci” sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może na

Źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 2092

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.