NOWOŚĆ - REKLAMY TEKSTOWE - GRATIS 10 tysięcy wyświetleń reklamy dla każdej nowo zarejestrowanej firmy. Zalety: emisja na wszystkich podstronach Brodnica.net, łatwa edycja w dowolnym czasie, statystyki, atrakcyjne ceny pakietów reklamowych i wiele innych. SPRAWDŹ NAS!

baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Po sesji

Na XXIX sesji radni Powiatu udzielili absolutorium Zarządowi , akceptując sposób realizacji budżetu powiatu za rok 2004r. Powiatowy Rzecznik Konsumentów przedstawił sprawozdanie z rocznej pracy, a Starosta Brodnicki poinformował o zadaniach zrealizowanych w czasie obrad Związku Powiatów Polskich.
Pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, badającej sprawozdanie budżetowe za rok miniony oraz Komisji Rewizyjnej wpłynęły zapewne na fakt, że 18 kwietnia br., bez większych dyskusji, radni Powiatu zdecydowali o udzieleniu absolutorium Zarządowi .
Wprowadzono także zmiany w tegorocznym planie budżetowym , zaakceptowano przejęcie od Skarbu Państwa działki przy ul. Karbowskiej, na której budowane będzie boisko sportowe dla Zespołu Szkól Rolniczych oraz sprzedaż ok 100 arowej działki z mienia powiatu prywatnym właścicielom, którzy m.in. poprawią dojazd do swej posesji.
Marcin Pawlak, Powiatowy Rzecznik Konsumentów zdał radnym sprawozdanie ze swojej rocznej działalności.
Wśród problemów, z którymi klienci zgłaszali się do rzecznika, były takie, które wynikały ze zmiany przepisów.
W 2004r. w przepisach, które regulują prawa konsumentów, nie było już pojęcia "rękojmi". Zostało ono zastąpione , obowiązującą przez dwa lata , instytucją "odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową". Klienci zgłaszali, że sprzedawcy nie chcą przyjmować reklamacji sprzed roku, tłumacząc, że "czas rękojmi" się skończył albo zasłaniając się serwisem, czy gwarantem.
Nieznajomość aktualnego prawa rodziła tez konflikty w sprawach napraw gwarancyjnych. Sprzedawcy nie zawsze chcieli akceptować fakt, że klient ma prawo decydowania: czy przy reklamacji chce skorzystać z naprawy gwarancyjnej, czy z odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru z umową.
W wielu zgłaszanych do powiatowego rzecznika konsumentów przypadkach najczęściej wystarczała informacja o obowiązującym prawie, jeśli taka interwencja nie wystarczała, sprawa trafiała do sadu.
O skuteczności działania rzecznika świadczą liczby. Na 190 interwencji, w których przedmiotem sporu były roszczenia na kwotę 234 tysiące złotych, pomoc rzecznika sprawiła, że konsumenci odzyskali 206 tysięcy złotych. Pozostała kwota to sprawy w toku albo takie, których nie można było załatwić po myśli klienta.
Bardzo trudne sprawy dotyczą skarg na niekorzystne dla klientów umowy, których nie można anulować, z prostego faktu, że klient swoim podpisem zgodził się na ich zawarcie, a minął czas, gdy można było od umowy odstąpić. Coraz częściej sprawdza się rada, że należy "cenić swój podpis".
W ostatnim okresie przybyło klientów, którzy są nastawieni roszczeniowo, a także nadużywających swoich przywilejów.
Uczestnicy XXIX sesji Rady Powiatu zapoznali się także z informacjami na temat obrad VIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Delegatem na ZPP, a jednocześnie wiceprzewodniczącym Komisji Kultury ZPP jest starosta Waldemar

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1038

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.