WYBORY 2024

baner

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Azbest niebezpieczny

W powiecie brodnickim systematycznie likwiduje się pokrycia dachów azbestowo-cementowych. Unijne przepisy zabraniają używania azbestu w budownictwie, nakładają także obowiązek utylizacji azbestowych pokryć dachowych.

Powiat brodnicki od kilku lat realizuje Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami, w którym zostały zawarte zadania związane z gospodarką odpadami azbestowymi, a który to stanowi integralna część z Powiatowym Programem Ochrony Środowiska.

Do chwili obecnej Starostwo Powiatowe w Brodnicy dokonało modernizacji i utylizacji azbestowo - cementowych pokryć dachowych obiektów Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy. W 2004 r. z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansowano utylizację płyt azbestowo cementowych pochodzących z budynku głównego ZSZ w ilości 8110 kg. W 2005 r. poddano utylizacji płyty azbestowo - cementowe pochodzące z budynku "Willa" ZSZ w ilości 4980 kg oraz budynku sali gimnastycznej ZSZ w ilości 2550 kg. Łączny koszt inwestycji tj. rozbiórka dachu, utylizacja eternitu, nowa konstrukcja dachu i pokrycie dachówką, wyniósł 193 000 zł. Ponadto planuje się w 2006 r. dokonanie wymiany pokrycia azbestowo - cementowego na dachu budynku internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy. Przewidywany koszt remontu wyniósłby 110 000 zł.
Przez wiele lat azbest był powszechnie używany do produkcji wyrobów budowlanych, szczególnie płyt dachowych i elewacyjnych, a także rur. Z uwagi na swoje zalety tj. odporność na wysokie temperatury, działanie mrozu, działanie kwasów, substancji żrących a także elastyczność itp. azbest wykorzystywany był jako cenny surowiec w Polsce.
Obecnie stosowanie pokryć azbestowo - cementowych jest zakazane w większości rozwiniętych państw świata i trwa proces jego usuwania z budynków. Jednak demontaż nie zawsze jest wykonywany właściwie, gdyż największe niebezpieczeństwo tego materiału występuje podczas jego kruszenia - co szczególnie zachodzi w trakcie usuwania płyt eternitowych. Nieuszkodzone powłoki eternitowe na budynkach są nadal stosunkowo bezpieczne, choć wypłukane deszczem włókna stanowią niebezpieczeństwo wokół budynków. Rozpad płyt (a za tym także włókien) następuje po 20-50 latach od wyprodukowania, w zależności od technologii produkcji.

Na terenie kraju znajduje się 15 466 tys. ton wyrobów zawierających azbest. Zabezpieczenie i usuwanie tak znacznych ilości wyrobów wiąże się z dużymi kosztami.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 30.09.2005, 21:22 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 508

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.