baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Rok Anny Wazówny - podsumowany.

Bardzo uroczyście, z udziałem wielu znamienitych gości, miedzy innymi biskupa Andrzeja Suskiego i ambasadora Szwecji Hansa Anderssona, podsumowano , obchodzony w powiecie Rok Anny Wazówny
Rok Anny Wazówny obchodzony był w powiecie brodnickim w 380. rocznicę śmierci królewny szwedzkiej i starościny brodnickiej. Rok zainaugurowano w lutym br. na uroczystej sesji Rady Powiatu. W całorocznym programie obchodów zorganizowano wiele imprez kulturalnych i oświatowych, które upamiętniały postać starościny, a jednocześnie promowały powiat Brodnicki. 10 listopada podsumowano rocznicowe obchody.

Uroczystości rozpoczęły się w brodnickiej Farze, od nabożeństwa ekumenicznego, z udziałem m.in. biskupa Andrzeja Suskiego i przedstawicieli gminy ewangelickiej.

W czasie uroczystej sesji Rady Powiatu, której przewodniczył Roman Pytlasiński, ambasador Szwecji Hans Andersson przedstawił postać i ród siostry Zygmunta III Wazy.

Historycy, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w krótkich prelekcjach przybliżyli postać brodnickiej starościny i jej czasy. Profesor Janusz Małłek mówił o Wazach polskich i szwedzkich.

Alicja Saar Kozłowska zaprezentowała fakty, mówiące o pobycie Anny Wazówny w Brodnicy, dr Małgorzata Grupa przedstawiła wykład o szatach grobowych Anny Wazówny.
W czasie sesji Starosta Brodnicki i Przewodniczący Rady Powiatu uhonorowali osoby zasłużone dla powiatu brodnickiego, które przyczyniły się do popularyzacji postaci starościny brodnickiej.

Medalami Honorowymi Anny Wazówny wyróżniono:
- ambasadora Królestwa Szwecji Hansa Anderssona
- biskupa Andrzeja Suskiego
- Karla V. Woehlera, byłego ambasadora Królestwa Szwecji
- Zbigniewa Sosnowskiego, posła na sejm RP
- Alicję Saar- Kozłowską
oraz regionalnych historyków i literatów: Mariana Bizana, Ryszarda Przybylskiego i Wultańskiego .

Medale otrzymali także : Wacław Derlicki, za inicjatywę budowy pomnika oraz Leonard Kowalski za zaangażowanie w przygotowanie obchodów Roku Anny Wazówny.

Po uroczystej sesji Rady Powiatu w podziemiach zamkowych wręczono nagrody zwycięzcom powiatowego konkursu na zielnik i ogród zielny.
Najpiękniejsze zielniki z okazami roślin z naszego regionu przygotowali : Aneta Jajkowska, Aneta Balla, Dorota Majewska, Marta Stryjowska i Lidia Marcinkowska.
Nagrody za najciekawsze ogrody zielne odebrali Agnieszka Kopańska, Andrzej Karbowski i Marta Koprowska

W sali zamkowej młodzież z SP w Gorczenicy przedstawiła gościom „ Rozprawę o Annie Wazównie””.
Spektakl przygotowany został pod kierunkiem Laury Bartnickiej i dyrekcji SP w Gorczenicy.

Także 10 listopada odsłonięty został pomnik Anny Wazówny, który zbudowano z inicjatywy Burmistrza Brodnicy i przy finansowym udziale fundatorów: Renaty i Wojciecha Wrocławskich, Hanny i Zbigniewa Socha, Danuty i Janusza Ciesiołek, Stefanii i Stanisława Wiśniewskich, Ba

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1225

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.