baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Paszporty biometryczne

28 sierpnia wejdzie w życie nowa ustawa o wydawaniu paszportów z zastosowaniem danych biometrycznych. Konsekwencją nowego prawa będą, m.in. zmiany w liczbie i umiejscowieniu punktów paszportowych oraz nowe wymagania dotyczące zdjęć paszportowych. Mieszkańcy powiatu brodnickiego sprawy paszportowe załatwiać będą np. w Toruniu, przestanie działać punkt paszportowy w Brodnicy. Starosta wystąpił o uruchomienie punktu paszportowego w Brodnicy, który wydawałby już dokumenty nowego typu, w kolejnej fazie rozszerzania sieci w województwie.

Punkty paszportowe
Od 28 sierpnia 2006r. wydawane będą w Polsce tylko paszporty nowe, spełniające wymagania UE, czyli zawierające dane biometryczne. Wszystkie punkty paszportowe przyjmujące wnioski i wydające personalizowane dokumenty muszą być wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem Ze względu na ograniczone fundusze, jakie zostały przeznaczone na wprowadzenie w Polsce biometrii oraz koszty związane z oprzyrządowaniem punktów, ich liczba została ograniczona do miast wojewódzkich i delegatur urzędów wojewódzkich .
Wojewoda Kujawsko- Pomorski poinformował, że na potrzeby nowego systemu, województwu przydzielono sprzęt tylko dla trzech jednostek: Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. MSWiA zastrzega, że do 28 sierpnia br. nie ma możliwości poszerzenia systemu o nowe stacje. Dopiero po jego uruchomieniu i zainicjowaniu nowego programu oraz po spięciu wszystkich województw w sieć , będzie możliwość jego poszerzania o kolejne punkty.
Po konsultacjach z MSWiA i analizie statystycznej przyjmowanych wniosków, Ministerstwo wyraziło zgodę, by w pierwszej kolejności poszerzyć system o 2 największe starostwa w województwie: Grudziądz i Inowrocław. Starosta Brodnicki zabiega, by wśród dodatkowych punktów, o które poszerzona zostanie sieć wojewódzka, znalazła się także Brodnica.
Wojewoda czynił starania o poszerzenie systemu wydawania paszportów na wszystkie punkty funkcjonujące w starostwach. Protest w sprawie likwidacji tych punktów wystosował także Związek Powiatów Polskich.
Samorządowcy proponują rozszerzenie najpóźniej do końca tego roku proponowanej przez rząd siatki punktów wydawania paszportów biometrycznych o kolejne 200-300, tak by ich podstawę stanowiła sieć miast powiatowych. Jest to jednak kwestia dalszej przyszłości. Na razie z dniem 28 sierpnia rozwiązane zostanie porozumienie z Wojewodą w sprawie funkcjonowania punktu paszportowego w Brodnicy, a osoby ubiegające się o ten dokument muszą liczyć się z koniecznością załatwiania spraw paszportowych już w nowych miejscach.

Zdjęcia paszportowe- tylko biometryczne
W związku z nową ustawą paszportową , od 28 sierpnia wymagane będą nowe zdjęcia paszportowe, które spełniać muszą normy ICAO. Szczegółowe wymagania dotyczą, m.in. formatu zdjęcia, pozycji głowy i wyglądu twarzy ,prezentowanej na zdjęciu, w tym np. także przedstawienie oczu i kierunku patrzenia osoby na

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 2300

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.