AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Pomnik w Bachorzu

Żołnierze z brodnickiej jednostki oraz miłośnicy historii w mundurach powstańców listopadowych zaciągnęli wartę przy pomniku w Bachorzu. 5 października uroczyście osłonięto obelisk, który przypominać będzie tragiczny epizod wielkiego zrywu narodowego z 1830 roku.
Pomnik Powstania Listopadowego w Bachorzu to płyta pamiątkowa, na której uwieczniono sylwetkę ostatniego wodza naczelnego powstania gen. dyw. Macieja Rybińskiego. 5 października 1831 r. pod jego dowództwem oddziały polskie przekroczyły granicę Królestwa Polskiego i Prus między Górznem a Jastrzębiem i złożyły broń. Obok płyty umieszczono wyrzeźbioną w drewnie Pietę. Jej autorem jest rolnik- artysta, utalentowany mieszkaniec Jastrzębia - Paweł Olender.
Pomysłodawcą i fundatorem pomnika jest Stefan Kiczyński, regionalista, miłośnik historii, autor książki o regionie, działacz PTTK w Brodnicy. Pomysł wzniesienia pomnika w Bachorzu zrealizował z wydatną pomocą Jana Lewandowskiego, starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy.
Mieszkańcy gminy wspierali Stefana Kiczyńskiego w przygotowaniu świetnej oprawy uroczystości. Dzieci ze szkoły w Świedziebni z dyrektorką panią Zalewską przygotowały część artystyczną. Zofia Adamska, emerytowana nauczycielka ze Świedziebni przedstawiła historię powstańców, a w ich postacie wcielili się – Tadeusz Baranowski z Gorczenicy oraz Marcin Zdrojewski z Warszawy, którzy stanęli na warcie przy pomniku w strojach z epoki, białą bronią i powstańczymi muszkietami.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali starosta Waldemar Gęsicki i Robert Stańko, wójt gminy Górzno. Wśród powstańców przekraczających granice zaborów przed 180 laty było 17 kapelanów wojskowych, na uroczystości odsłonięcia pomnika nie zabrakło więc także duchownych. Marcin Tomasz Kowalski, proboszcz z Grążaw poświecił pomnik. Pamiątkowy dąb posadzony przy obelisku przez starostę - gospodarza powiatu, będzie upamiętniać dzień odsłonięcia pomnika.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 06.10.2010, 10:43 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 1681

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
"Wśród powstańców przekraczających granice zaborów przed 180 laty było 17 kapelanów wojskowych" - bardzo ważna informacja :-) :-) :-) bardziej interesujące jest to, że Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego pisała o przybyciu do Brodnicy 40 senatorów, posłów i członków rządu.'' - ''Ostatnie chwile powstania listopadowego Brodnica 1831'', Norbert Kasparek, Olsztyn-Brodnica 2009, strona 109. A jeszcze bardziej ciekawe jest to, że większość wyższych dowódców była bardziej zainteresowana przyznawaniem sobie orderów i awansów za przegrane powstanie oraz dogadywaniem się z carskimi władzami niż samą walką, taka postawa doprowadziła do jego upadku. To nie byli w większości przypadków bohaterowie tylko zdrajcy.
Dodany 06.10.2010, 17:12 przez Mówmy o faktach..