E-komis


AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Fundacja Światło wspomaga chorych z Brodnicy

Fundacja "Światło" z Torunia przekazała za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Brodnicy sprzęt medyczny dla osób objętych opieką Hospicjum Domowego "Światło" w Brodnicy. Do dyspozycji chorych będzie dodatkowy koncentrator tlenu i cztery materace pneumatyczne, przeciwodleżynowe.
Hospicjum Domowe "Światło" w Brodnicy istnieje od 1 lutego 1995 roku . Rok później dołączyło Wąbrzeźno, Chełmno i Golub-Dobrzyń.
- W Polsce rocznie umiera na raka ponad 80 tys. osób. Źródłem cierpienia człowieka umierającego na nowotwór jest proces chorobowy, który stale postępuje i potęguje cierpienia. Cierpienie dotyczy zawsze ciała, psychiki i duszy. Nadrzędnym celem funkcjonowania Hospicjum "Światło" jest rozpoznawanie problemów psychofizycznych pacjenta. Diagnoza ta przekłada się na podejmowanie działań, mających na celu pomoc fizyczną lub psychiczną w wykonywaniu czynności dnia codziennego, rehabilitację czy zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Są to także czynności pielęgnacyjne, wykonywane według wszechstronnej wiedzy i umiejętności zawodowych pielęgniarek, zgodnie z obowiązującymi standardami opieki. Nieodzownym elementem pracy Hospicjum "Światło" jest udzielanie porad w zakresie walki z bólem, prowadzenie leczenia przeciwbólowego, kontynuacja i realizacja leczenia farmakologicznego i dietetycznego. Mimo ogromnego wysiłku, nie można jednak nie wspomnieć o śmierci. Wszystkie działania zmierzają do stworzenia właściwych warunków, zapewniających godne umieranie - mówi Hanna Osińska, główny specjalista ds. zdrowia w UM w Brodnicy
Obszar działania hospicjum w Brodnicy to powiat brodnicki. Sześć pielęgniarek , dwoje lekarzy i rehabilitant są do dyspozycji około pięćdziesięciu pacjentów o każdej porze dnia. Personel profesjonalnie wykształcony, o specyficznym podejściu pełnym empatii i zrozumienia codziennie towarzyszy chorym i rodzinom w trudnej, zdominowanej chorobą nowotworową rzeczywistości. W zaciszu domowym, w którym życie rodziny toczy się wokół chorego i jego choroby, pielęgniarki i lekarze pomagają nie tylko rozwiązywać problemy opiekuńczo - pielęgnacyjne ale także egzystencjonalne rodzin. Na co dzień od 20 lat pokonują kilometry dróg aby dotrzeć do tych, którzy potrzebują ich pomocy. To wyjątkowi ludzie w nadzwyczajnej codzienności związanej z lękiem i cierpieniem innych są w miejscach, o których większość z nas woli nawet nie myśleć. Towarzyszą swoim pacjentom do końca.

Źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 20.10.2014, 11:18 , Komentarzy: 7, wyświetleń: 3765

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Modele opieki hospicyjnej: Pierwszy z nich, najbardziej typowy, to hospicjum domowe, czyli opieka hospicyjna prowadzona w domu chorego. Zespół hospicyjny współpracując z rodziną roztacza opiekę nad chorym w jego domu, zwykle w sytuacji, gdy jest on już wypisany ze szpitala, po ostatnich zabiegach zwalczających chorobę, jakie można było przeprowadzić z medycznego punktu widzenia. Hospicja takie zajmują się również wypożyczaniem specjalistycznego sprzętu, szkoleniem rodziny w pielęgnacji i postępowaniu z chorym. Drugi model opieki hospicyjnej odnosi się do prowadzenia opieki w szpitalu, w którym przebywa pacjent bądź w hospicjum stacjonarnym, czyli osobnym budynku, przeznaczonym tylko do tego typu opieki. Hospicjum stacjonarne jest przeznaczone głównie dla pacjentów, którzy wymagają – ze względu na ciężki przebieg nowotworu – stałej specjalistycznej opieki medycznej (dotyczy to głównie pacjentów z tzw. nowotworami płynnymi, jak białaczka, choć nie wyłącznie). Ten rodzaj opieki może być stosowany również wobec osób samotnych, nieposiadających bliskich.
Dodany 21.10.2014, 21:47 przez Wikipedia
Pani Jadwigo hospicjum to miejsce gdzie otacza się opieką osoby ciężko lub nieuleczalnie chore, najczęściej do ostatnich chwil życia. I nie ma tu podziału na choroby. Pierwsze słyszę o takiej kwalifikacji. Nigdzie nie jest napisane że hospicjum jest tylko chorych na raka. A co do opieki na Wyspiańskiego to jest to dziwne, że mają taki wymóg.
Dodany 21.10.2014, 21:45 przez "Cicely Saunders"
okazuje się,że wiele osób nie odróżnia opieki długoterminowej od hospicyjnej.Opieka hospicyjna to opieka nad osobami chorymi na raka , przebywającymi we własnych domach.
Dodany 21.10.2014, 17:15 przez jadwiga zakrzewska
Zakład opieki długoterminowej tak właściwie , to nie pani Rutkowskiej dzieło , to osoby które bezpośrednio pracują z przewlekle chorymi ,to ich trud daje ukojenie w cierpieniu , zaś pani lekarz Rudkowska do chwilowe spotkanie na wizycie z racji obowiązku , przecież bierze nie małe pieniądze ,to coś musi robić, coś na ten temat wiem ,swego czasu odwiedzałam chorą pacjentkę , pobieranie pieniędzy od rodzin za opiekę nad chorym też ma wiele do życzenia.
Dodany 21.10.2014, 16:29 przez Agata
A co ma do Światła Rutkowska? Ona jest związana z oddziałem opieki długoterminowej na Wyspiańskiego. I tam się zostaje za dość spore pieniądze. 80% emerytury jak się nie mylę. No i ważny wymóg - nie przyjmują tam ludzi, którzy byli chorzy lub są chorzy na raka.
Dodany 20.10.2014, 22:10 przez pensjonariusz
Wielkie ukłony dla pani doktor Rutkowskiej.
Dodany 20.10.2014, 21:50 przez ninka
nie chciałbym patrzeć jak ktoś umiera za żadną kasę wolę moją robotę za 1500 do ręki piwko po pracy i śpię spokojnie jak bobas.. fq te babki po robocie chyba wcale nie śpią
Dodany 20.10.2014, 21:06 przez deq