W powiecie brodnickim sezon dożynkowy. W różnych miejscowościach powiatu organizowane są dożynki, święta plonów. 25 sierpnia w Brodnicy (park przy Starostwie Powiatowym) będzie można również podziwiać wieńce dożynkowe wykonane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.
Harmonogram
1.
Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej, Kowalewo Pomorskie, 6.09.2015 r. Program:
8:30 - Zbiórka delegacji z wieńcami dożynkowymi przy stadionie.
9:15 - Wymarsz korowodu dożynkowego na plac dożynkowy.
10:15 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Andrzeja Suskiego.
12:00 - Wystąpienia okolicznościowe starostów i zaproszonych gości.
14:00 - Program artystyczny.
2.
Dożynki Powiatowo-Gminne w Brzoziu (boisko gminne), 30.08.2015 Program
14.00 - Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym w Brzoziu
15.15 - Przemarsz korowodu na boisko gminne
15.30 - Oficjalna część dożynek przekazanie chleba, wręczenie odznaczeń i wyróżnień rolnikom, wręczenie nagród i dyplomów za Powiatowy Konkurs Wieńców i Ozdób Dożynkowych.
19.00 - Zabawa taneczna z zespołem "Babylon"
20.00 - Zabawa ludowa
dodatkowo: biesiada dożynkowa, konkursy, gry i zabawy
Honory starostów dożynkowych pełnić będą: Małgorzata Małkowska, Jacek Dubielak (starostowie powiatowi) oraz Danuta Jankowska i Jarosław Marchlewicz (starostowie gminy Brzozie).
W czasie Powiatowo- Gminnych Dożynek w Brzoziu Starosta Brodnicki uhonoruje wyróżniających się rolników z powiatu brodnickiego. Będą także wręczane odznaki "Zasłużony dla rolnictwa".
Rolnicy odznaczeni odznaką Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla Rolnictwa"
1. Leszek Małecki – gmina Bartniczka
2. Grażyna Łapkiewicz – gm. Osiek
3. Mirosław Gaczyński – gm. Jabłonowo Pom.
4. Państwo Irena i Jerzy Czarnowscy - gm. Bobrowo
5. Mirosław Frygier – gm. Górzno
6. Dariusz Wydrzyński – gm.Świedziebnia
7. Bogumił Kozicki – gm. Brzozie,
8. Henryk Nowakowski- gm. Brzozie
9. Adam Żuchliński – gm. Brzozie
10. Piotr Wajsgerber – gm. Brzozie
11. Benedykt Zero – gm. Brzozie
12. Jan Seroczyński – gm. Brzozie
Rolnicy wyróżnieni przez Starostę Brodnickiego
1. Ewa i Karol Bejgrowicz - gm. Osiek
2. Piotr Panek - gm. Bartniczka
3. Robert Tracz - gm. Zbiczno
4. Jadwiga Pulkowska - gm. Jabłonowo Pom.
5. Marzanna i Piotr Myślińscy – gm. Bobrowo
6. Piotr Śmigiecki – gm. Górzno
7. Beata i Mirosław Giziewscy – gm. Świedziebnia
8. Henryk Kalinowski - gm. Brzozie
3.
Dożynki Parafialno-Gminne w Bukowcu, 29.08.2015 Program:
13.00 – Msza św. w kościele w Lembargu
14.30 – Korowód dożynkowy: przemarsz spod świetlicy wiejskiej w Bukowcu na miejsce uroczystości
15.00 – Uroczystości dożynkowe: występy, zabawa taneczna
Osoby wyrażające zgodę na udział w uroczystościach, nie posiadające własnego transportu proszone są o kontakt telefoniczny lub osobisty w MGOK w Jabłonowie Pom. w celu podstawienia bezpłatnego autokaru.
4.
Dożynki Gminno-Parafialne Gminy Zbiczno w Cichem, 29.08.2015 od 13.00 do 17.00 zostanie podstawiony ambulans, gdzie będzie można oddawać krew Program:
14.30 - Zbiórka na placu dożynkowym przy świetlicy GOKSiR w Cichem
14.45 - Wymarsz korowodu dożynkowego do kościoła
15.00 - Msza św. dożynkowa
16.00 - Przemarsz korowodu dożynkowego z kościoła na plac dożynkowy
16.15 - Część oficjalna dożynek
17.00 - Część artystyczna:
- Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kurzętnika
- Występ zespołów lokalnych "Pokrzydowianki" i "Wesołe Kumoszki"
- koncert zespołu "Aktiw"
- konkursy i zabawy dla dzieci (bajkowe postacie, malowanie twarzy, zabawy z chustami Klanza i wiele innych atrakcji)
20.00 - Gwiazda wieczoru - zespół TROPIC
21.00 - Zabawa taneczna z zespołem "Aktiw"
Inne atrakcje:
- wesołe miasteczko (dmuchane zamki i zjeżdżalnie)
- stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Sołectw z gminy Zbiczno
- loteria fantowa
- bogata oferta gastronomiczna
5.
Dożynki Gminne Gminy Brodnica, Cielęta, 30.08.2015 Program:
14.00 - Uroczysta Msza Święta Polowa (plac szkolny - Szkoły Filialnej w Cielętach)
15.00 - Oficjalna część dożynek: powitanie gości, podziękowania dla rolników, uroczyste przekazanie chleba dożynkowego i dzielenie się nim, podsumowanie Przeglądu Wieńców i Ozdób Dożynkowych, wręczenie Nagród Specjalnych Wójta Gminy Brodnica dla najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych w roku szkolnym 2014/2015, wystąpienia okolicznościowe, część artystyczna
16.30 - Występy zespołów "Szczupaki", "Karbowianie", "Serenada", "Czerwone Korale"
- występy uczniów ze szkół w Gminie Brodnica
- zawody sportowe, konkursy dla dzieci i młodzieży
18.00 - 1.00 - Zabawa taneczna z zespołem "Fantom"
Dodatkowo: darmowa grochówka i inne smakołyki
6.
Święto Plonów, 29.08.2015 w Świedziebni Program
14.00 – Uroczysta Msza św. w Kościele Parafialnym w Świedziebni
15.15 – Przemarsz korowodu dożynkowego do parku w Świedziebni
15.30 – Oficjalna część dożynek: wręczenie odznaczeń i podziękowań dla rolników, występy dzieci, koncert Parafialno-Strażackiej Orkiestry Dętej
19.00 – Zabawa taneczna
Ponadto: biesiada dożynkowa, loteria fantowa, gry, zabawy i konkursy