E-komis


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Dwa wyznania - jedna wiara

- to idea projektu realizowanego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy i zaprzyjaźnionej szkole w Polessku w obwodzie kaliningradzkim.

Uczniowie Technikum Logistycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy i zaprzyjaźnionej szkoły w Polessku w obwodzie kaliningradzkim uczestniczyli w projekciepod nazwą: "Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara".
Projekt uzyskał dotację z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz wsparcie finansowe z budżetu Powiatu Brodnickiego.

W ramach wymiany na początku września br. dziewięcioosobowa grupa uczniów brodnickiego technikum pod opieką rusycystki, pani Beaty Zakrzewskiej, pojechała do Polesska. W drugiej połowie września młodzi Rosjanie gościli w Brodnicy.

Młodzież i w Rosji, i w Polsce wspólnie zwiedzała cerkwie, kościoły katolickie, klasztory, cmentarze, brała udział w uroczystościach religijnych, takich jak chrzest czy ślub. Uczniowie przeprowadzali wywiady z duchownymi oraz małżeństwami mieszanymi wyznaniowo.
Temat wymiany okazał się niezwykle interesujący, młodzież wykazała się dociekliwością i z dużym zaangażowaniem szukała podobieństw oraz różnic między katolicyzmem a prawosławiem. Uczniowie zastanawiali się też nad rolą religii w życiu współczesnej młodzieży. Szukali odpowiedzi na pytania:
Ile demokracji jest w religii?Które z ważnych w życiu człowieka wartości wynikających z religii są ponadczasowe i przekraczające granice?Jakie miejsce w religii i poszczególnych wyznaniach zajmują podstawowe wartości uniwersalne: prawo do życia, pokój, tolerancja, wolność, prawda, sprawiedliwość, miłość.Jaki wpływ ma rozdział chrześcijaństwa w życiu współczesnej młodzieży? - Projektowi wymiany przyświecało hasło- żeby znaleźć porozumienie, najpierw trzeba dobrze poznać różnice. Głównym celem przedsięwzięcia było budowanie dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą polską i rosyjską, przezwyciężanie barier, stereotypów i wzajemnych uprzedzeń. Na podstawie rozmów z uczestnikami wymiany można stwierdzić, że cel ten został osiągnięty. Młodzi ludzie nie interesują się wielką polityką, unikają stereotypowego myślenia, nie mają uprzedzeń, a wspólne słowiańskie korzenie ułatwiają zawieranie przyjaźni- informuje Barbara Stefańska z CKZiU w Brodnicy.

Wszyscy uczestnicy projektu gościli w połowie września w Starostwie Powiatowym w Brodnicy, spotkali się ze starostą, Piotrem Boińskim oraz wicestarostą, Mariuszem Klonowskim. Spotkanie dało możliwość podzielenia się wrażeniami z pracy nad projektem.

Warto przypomnieć, że brodnickie technikum z ulicy Mazurskiej realizowało już drugi projekt wymiany polsko – rosyjskiej ze szkołą w Polessku. W ubiegłym roku działania projektowe dotyczyły poruszania się młodych ludzi na rynku pracy.
Autorem i koordynatorem projektów jest pan Mirosław Wołojewicz, nauczyciel historii w CKZiU, a młodzieżą opiekuje się rusycystka, pani Beata Zakrzewska.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 21.10.2016, 10:27 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1029

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.