EKONKA


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Inspektor sanitarny informuje

Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Brodnicy przedstawia informacje na temat ptasiej grypy.
"Uwaga!Chrońmy się przed groźną chorobą, jaką jest grypa ptaków wywołana przez wysoce zjadliwy wirus (HPAI – ang. Highly Pathogenic Avian Influenza, podtyp (H5N8)!
W związku z pojawieniem się licznych ognisk grypy ptaków wśród drobiu na terenie Polski oraz w związku ze stale pojawiającymi się zachorowaniami na grypę ptaków A/H5N1 u ludzi w rejonie Azji oraz Afryki oraz ostatnimi przypadkami grypy A/H5N9 u ludzi w Chinach (dotychczas nie odnotowano na świecie zachorowań na wirusa grypy H5N8 wśród ludzi) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przypomina, że infekcje u drobiu wywołują wirusy grypy typu A (zagrażają one zdrowiu ludzi i mogą wywołać pandemię). Wirusy te zwykle charakteryzują się niską zakaźnością dla ludzi. Śmiertelność wśród chorych ludzi na ptasią grypę jest jednak wysoka. Na świecie stwierdzono już około 800 przypadków zachorowań wśród ludzi. Liczba ta jednak jest niska w porównaniu z wielką liczbą zarażonych ptaków i licznymi możliwymi drogami zakażenia się wirusem ( szczególnie na terenach wiejskich, gdzie występuje dużo hodowli drobiu. Do przekroczenia bariery międzygatunkowej doszło w 1997r. – pierwsze na świecie przypadki zachorowań człowieka wywołane wirusem grypy ptaków.
Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków poprzez bardzo bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. Bezpośredni kontakt oznacza przebywanie w odległości do 1 m od ptaków, bądź też ich odchodów (ptaki wydalają wirusa w kale).
U ludzi, wirus ptasiej grypy powoduje objawy podobne do tych, które występują w przypadku sezonowej grypy, czyli: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, stawów, zapalenie spojówek. W ciężkich przypadkach może powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc.

Podstawowe zalecenia minimalizujące możliwość zarażenia się wirusem ptasiej grypy
1. Unikanie kontaktu z drobiem (kurczaki, kaczki, gęsi, gołębie) lub innymi dzikimi ptakami, a także unikanie miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków, takich jak np. targowiska, fermy drobiu, zakłady przetwórstwa.
2. W miejscach występowania drobiu nie powinny bawić się dzieci. Należy przekazać im podstawowe zasady zachowania się:
- unikanie kontaktu z ptakami, ich odchodami i innymi odpadami,
- dokładne mycie rąk wodą z mydłem po jakimkolwiek kontakcie z ptakami,
- zaniechanie hodowli ptaków jako zwierząt domowych.
3. Tak, jak przy kontakcie z innymi chorobami zakaźnymi, jednym z najważniejszych elementów profilaktyki jest dokładne i częste mycie rąk. Należy myć ręce często, przy użyciu mydła i wody lub, jeśli nie jest to możliwe, przy pomocy środków zawierających alkohol.
4. Wirus ptasiej grypy może przeżyć w materiale organicznym pochodzenia zwierzęcego co najmniej przez 7 dni - dlatego też czyszczenie z użyciem detergentów miejsc skażonych, bądź narażonych na skażenie jest istotnym elementem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa Wirus jest wrażliwy na wszystkie rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st.C.
5. W trakcie przygotowywania posiłków należy pamiętać, że wirus ptasiej grypy może przeżyć w materiale mrożonym przez długi okres czasu i dlatego każdą mrożonkę mięsa drobiowego należy uznać za zakażoną. Nie należy przygotowywać żywności dla ludzi i zwierząt pochodzącej z dotkniętych terenów (już sam ubój i przygotowywanie żywności niosą ze sobą duże ryzyko zakażenia).
Jeżeli jednak przygotowuje się żywność z drobiu należy pamiętać o następujących środkach ostrożności:
- przy uboju, odpierzaniu i patroszeniu ptaków należy stosować metody, które nie spowodują skażenia (np. nie dopuścić do rozprzestrzeniania się piór, zabezpieczyć skórę, zwłaszcza twarzy przed kontaktem z materiałem) i każdorazowo po wykonaniu czynności umyć dokładnie ręce i skażoną skórę wodą z mydłem, zaś powierzchnie i używany sprzęt umyć dokładnie wodą z detergentem i dokładnie spłukiwać,
- całą żywność drobiową, w tym jajka i krew, powinny być gotowane,
- nie spożywać surowego mięsa drobiowego i innych produktów drobiowych, w tym potraw wykonanych z krwi drobiu,
- nie dopuścić do kontaktu mięsa surowego z mięsem gotowanym lub gotowym do spożycia,
- do przygotowania surowego mięsa nie używać tej samej deski lub tego samego noża, przy użyciu których przygotowuje się mięso gotowane lub gotowe już do spożycia,
- nie przenosić zarówno surowego, jak i gotowanego mięsa bez mycia rąk pomiędzy tymi czynnościami,
- nie umieszczać gotowanego mięsa w tym samym miejscu lub na tej samej powierzchni, na której wcześniej znajdowało się mięso surowe,
- uważać, by soki z surowego mięsa nie stykały się z innymi produktami spożywczymi,
- żółtek jaj nie spożywać w postaci płynnej, ponieważ wirus grypy ulega zniszczeniu w wysokiej temperaturze - temperatura gotowania mięsa drobiowego powinna osiągnąć temperaturę 90 st. C,przed gotowaniem jaj należy umyć ich skorupki wodą z mydłem oraz pamiętać o każdorazowym umyciu rąk po tej czynności, nie używać jaj surowych (np. kogel-mogel) lub ugotowanych na miękko do przygotowania żywności, która nie będzie gotowana przed spożyciem,przed spożyciem jaja gotować przynajmniej przez 5 minut w temperaturze 90 st,
- każdorazowo po kontakcie z surowym mięsem drobiowym lub jajami należy umyć dokładnie ręce wodą z mydłem, zaś wszystkie powierzchnie oraz sprzęt mający kontakt z tymi produktami – wodą z detergentem, a następnie spłukać.
6. Unikać kontaktu z ptasimi odchodami (np. podczas mycia samochodu, okien, również na stacjach benzynowych) – używać jednorazowych rękawiczek.
7. Należy kontaktować się na bieżąco z lokalnymi służbami weterynaryjnymi w celu uzyskania informacji dotyczących:
miejsc występowania drobiu podejrzanego o zakażenie,bezpiecznych sposobów niszczenia martwego drobiu, jego odchodów i innych odpadów.
8. Nie należy transportować żywego lub martwego drobiu nawet, jeżeli twierdzi się, że on jest zdrowy. Jeżeli jednak przez przypadek doszło do kontaktu z drobiem na terenie występowania ptasiej grypy np. fermy, targowiska (w tym kontakt ze zwłokami ptaków, ich odchodami i innymi odpadami) należy podjąć następujące środki ostrożności:
dokładnie oczyścić obuwie ( poza mieszkaniem) wodą z mydłem, a następnie dokładnie umyć ręce, monitorować stan swojego zdrowia przez 10 dni – przynajmniej 1 raz dziennie kontrolować temperaturę ciała,jeżeli w ciągu 10 dni pojawią się objawy takie jak: wzrost temperatury ciała powyżej 37,5 st. C, kaszel lub trudności w oddychaniu, albo jeżeli rozwiną się inne objawy chorobowe należy natychmiast skontaktować się z lekarzem,przed wizytą w placówce służby zdrowia należy poinformować lekarza (telefonicznie lub elektronicznie) o swoich objawach, kontakcie z drobiem, jeżeli taki miał miejsce, ewentualnych podróżach z krajów o wysokim wskaźniku zachorowalności ptaków,
9. Jeśli u osoby mającej kontakt z ptactwem lub powracającej z krajów dotkniętych ptasią grypą pojawią się objawy grypowe, po bezwłocznym umówieniu telefonicznej wizyty u lekarza, powinna ona ograniczyć kontakt z innymi osobami na tyle, na ile jest to możliwe, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne osoby. Inne osoby nie powinny mieć kontaktu z wydzieliną z nosa i ust osoby wykazującej objawy choroby lub chorej. Chusteczki higieniczne i inne środki higieny osobistej mające kontakt z wydzielinami i wydalinami osoby wykazującej objawy choroby należy bezpiecznie usunąć (np. szczelnie zamknąć w plastikowym worku i spalić).
10. W przypadku, kiedy zaistnieje konieczność kontaktu z osobą wykazującą objawy choroby lub chorą, a także chorym lub martwym drobiem należy:
- zastosować środki ochrony osobistej – dobrze przylegająca maska na usta i nos, gogle, fartuch, rękawiczki i buty gumowe,
- jeśli nie jest możliwe skorzystanie z powyższej ochrony- przykryć usta i nos kawałkiem materiału (łatwego do prania), założyć okulary, użyć plastikowych toreb w celu zabezpieczenia rąk i obuwia.
11. Po użyciu środków ochrony osobistej należy:
- odzież ochronną dokładnie uprać w wodzie z detergentem i dokładnie wypłukać,
- zużyte rękawiczki i pozostałe części ochrony osobistej umieścić w plastikowym worku, szczelnie zamknąć i przekazać do utylizacji albo poddać procesowi dezynfekcji,
- umyć dokładnie ciało wodą z mydłem,
- umyć dokładnie włosy,
- zawsze pamiętać o każdorazowym dokładnym myciu rąk po kontakcie ze skażonym materiałem, zachować środki ostrożności przed ponownym zanieczyszczeniem.

Przypominam, że w zapobieganiu wystąpieniu zachorowań na ptasią grypę u ludzi niezwykle ważną rolę odgrywa również szczepienie przeciwko krążącej obecnie grypie ludzkiej sezonowej. Może ono zapobiec możliwości jednoczesnego zakażenia wirusami grypy ludzkiej i ptasiej. W przypadku reasortacji wirusa ptasiej grypy z krążącym wirusem grypy ludzkiej może dojść do powstania szczepu o wysokiej zakaźności dla ludzi, co stanowić może potencjalne ryzyko wybuchu pandemii grypy.
Pamiętajmy, że powodzenie strategii uzależnione jest od dokładnego nadzoru epidemiologicznego, możliwości logistycznych w strefie wystąpienia zachorowań. Szybka likwidacja ogniska zakaźnego, a przede wszystkim ochrona zdrowia osób zaangażowanych do walki z wirusem oraz świadome i konsekwentne przestrzeganie przez społeczeństwo zasad ochrony przez zakażeniem wirusem ptasiej grypy przyczyni się do zminimalizowania możliwości przeniesienia zakażenia wirusa z ptaków na ludzi lub z człowieka na człowieka."

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w BrodnicyDanuta Kowalkowska-Szramka, mgr biologii, higienista epidemiolog


Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 25.01.2017, 12:57 , Komentarzy: 7, wyświetleń: 811

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
bo sie wam czytać nie chce, cz(i)ule
Dodany 25.01.2017, 19:10 przez grrr
Autora tego tekstu wysłać na kurs pisania ze zrozumieniem, bo to co tu widzę to jest tragedia- komuś pomyliły się powieści z artykułami informacyjnymi. Artykuł powinien być tak napisany aby zrozumiał go każdy nie tylko pracownik z tej dziedziny, stary, młody wykształcony bardziej lub mniej- porażka.
Dodany 25.01.2017, 18:01 przez wiola
jak się potrafi tylko czytać głupie wpisy na facebooku to taki materiał to faktycznie na tydzień.
Dodany 25.01.2017, 16:02 przez haha
Kolejna reklama szczepionki na grypę- tylko moi kochani po tej szczepionce przyjętej bez badań mogą być większe powikłania niż po tej ptasiej grypie a szczepionka do tanich też nie należy. Przed zaszczepieniem każdy pacjent powinien zostać przebadany pod kątem kardiologicznym. Zobaczcie co piszą amerykanie na temat szczepionek- podobno są przyczyną autyzmu jeśli matka będąc w ciąży podda się szczepieniu.
Dodany 25.01.2017, 15:49 przez autyzm
Artykuł dłuższy od biblii-- nie można było tego ująć w kilku zdaniach, napisanych zrozumiale? dla przeciętnego kowalskiego to prasa na tydzień.
Dodany 25.01.2017, 15:43 przez ania
zajmijcie się lepiej grypą ludzką ona bardziej niebezpieczna..może jakieś przepisy rygorystyczne?? np zakaz przyjmowania dzieci chorych do przedszkola ?? bo to juz co się dzieje w przedszkolach to skandal..roddzice legalnie przyprowadzają dzieci chore z gorączką jelitówka itp a dyrekcja nic nie może zdziałać
Dodany 25.01.2017, 13:20 przez qq
zalecenie pana inspektora "- zaniechanie hodowli ptaków jako zwierząt domowych. " dzisiaj cała Brodnica wybije swoje kanarki i papużki.
Dodany 25.01.2017, 13:13 przez filipek