E-komis


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Brodniczanka w finale 42. Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

Młodzi, zdolni, utalentowani. W swojej kategorii wiekowej okazali się prawdziwymi mistrzami polskiej mowy. 
12 października 2017, już po raz 42 krasomówcy z całej Polski spotkali się na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, by zawalczyć o miano najlepszego w województwie.
Młodzi mistrzowie mowy, najlepsi z najlepszych, pokonali wcześniej etapy szkolny i powiatowy.
Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się z Brodnicy 7 osób:

w kat. szkoły podstawowe: 
Weronika Kocieniewska i Maja Jankowska z SP w Szabdzie oraz Tomasz Szymański, z Brodnickiego Domu Kultury

w kat. gimnazjum:
Klaudia Szrull i Jagoda Maziarska z Gimnazjum Nr 1 w Brodnicy

w kat. szkoły średnie:
Klaudia Rudnik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz Wiktoria Lubczyńska, z Pracowni Recytatorskiej "Sztuka Mowy", działającej w Brodnickim Domu Kultury.

Z każdej kategorii Jury wybiera tylko po dwóch laureatów, którzy reprezentować będą swój region w późniejszych, ogólnopolskich już zmaganiach konkursowych. W tym roku jednym z nich została brodniczanka, WIKTORIA LUBCZYŃSKA z Brodnickiego Domu Kultury, która obok Magdaleny Kwiatkowskiej, z Radziejowic, w dniach 17-19 listopada 2017, reprezentować będzie w Golubiu-Dobrzyniu, województwo kujawsko-pomorskie, na 42. Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym.
Do walki, w której orężem jest słowo, gdzie liczy się przede wszystkim dykcja, odpowiednia intonacja, mistrzowska retoryka i poprawne akcentowanie, Wiktoria przygotowywała się pod bacznym okiem "osobistego trenera", Anety Giemzy-Bartnickiej - instruktor Pracowni Teatralnej i Recytatorskiej BDK.
W ciągu dziesięciu minut (dokładnie tyle czasu mają uczestniczy na zaprezentowanie się przed Jury) Wiktoria opowiedziała tekst o zwyczajach ludowych Ziemi Michałowskiej, inspirowany opowiadaniami Piotra Grążawskiego - brodnickiego gawędziarza, z zamiłowania rysownika i pasjonata gwary brodnickiej, piszącego o kulturze, historii i etnografii Brodnicy.
Pisarska twórczość Piotra Grążawskiego stała się zresztą inspiracją dla wszystkich uczestników konkursu, z Brodnicy, którzy docenili jej wyjątkowość, łatwość przekazu i swoisty rytm słów. To bardzo ważne, by tekst, na zaprezentowanie którego ma się tak niewiele czasu, był mówiony "od serca", a to jest możliwe tylko wtedy, kiedy jest on interesujący również dla mówcy.
- Bardzo trudno jest znaleźć odpowiedni temat, który zainteresowałby przede wszystkim ciebie, bo to ty musisz czuć tekst, mieć pewność, że to jest on właśnie dla ciebie. Tekst musi być interesujący na tyle, żeby umieć go opowiedzieć, a nie odtworzyć z pamięci - mówi Wiktoria.
Oprócz Wiktorii, dla której to nie jest pierwsza przygoda z OGÓLNOPOLSKIM KONKURSEM KRASOMÓWCZYM (rok temu znalazła się w finałowej 10), Brodnicę godnie reprezentowali w poprzednich latach: Tomek Piotrowski (zajmował po kolei IV, III i II miejsce), Tomasz Wroński, Tomasz Szczepański i Gosia Orzechowska.
Historia O.K.K. sięga 1971 roku, kiedy to w listopadzie, właśnie na golubskim zamku, odbył się I Krajowy Konkurs Krasomówczy Przewodników PTTK. 5 lat później zorganizowano zmagania młodzieży szkół średnich i ta formuła nie zmieniła się do dzisiaj.

fot. Dariusz Deja

BDK

Dodano/zmodyfikowano: 20.10.2017, 09:43 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1406

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.