baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Kontakt Brodnica.net > Projekty Edukacyjne w Zespole Szkół w Górznie

Nie jest nowością, że w Zespole Szkół w Górznie szereg działań ukierunkowanych jest na bezpośredni kontakt z przyrodą. Uczniowie chętnie biorą czynny udział w bezpośrednim poznawaniu otaczającego świata, rozwijając swoje zainteresowania biologiczne. W kwietniu ubiegłego roku szkolnego dwie uczennice Małgorzata Marchlewicz z klasy VII oraz Wanda Czajkowska z klasy VI zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu w ramach kampanii edukacyjnej "Ekologiczny edukator szkolny" organizowanego przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Konkurs organizowany jest w ramach projektu "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być - na zielonym!"
Obie uczennice z pomocą nauczyciela-koordynatora panią Agnieszką Waruszewską,w okresie od kwietnia do września, realizowały projekty związane z ochroną środowiska i walorami przyrodniczymi obszarów chronionych.
Eko-Lider Małgorzata Marchlewicz założyła hodowlę dżdżownic kalifornijskich. Projekt ten jest działaniem wspierającym ekologiczne usuwanie domowych odpadów. Pokazuje sposób na przyjazną dla środowiska utylizację odpadów organicznych. Uświadamia odbiorcom i realizatorom projektu, że zmniejszenie zużycia chemicznych środków, zastępując je biohumusem, który jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska, ma korzystny wpływ na jego ochronę. Uczennica odpowiednio przygotowała pojemnik, w którym umieściła populację dżdżownic kalifornijskich. Przez cały okres trwania projektu karmiła pierścienice organicznymi odpadami domowymi (obierki od warzyw, skoszona trawa, trociny itp.) i kontrolowała procesy zachodzące w pojemniku. Odlewała do oddzielnych naczyń powstały biohumus, którym następnie podlewała rośliny doniczkowe. Natomiast przetworzone resztki, tworzące kompost wykorzystywała jako podłoże do rozwoju roślin.
Dzieląc się z innymi swoją wiedzą uświadamiała potrzeby ochrony środowiska.
Eko-Lider Wanda Czajkowska w okresie trwania projektu podjęła szereg działań, których efektem jest Wystawa fotograficzna - Walory przyrodnicze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i okolic.
Projekt jest działaniem mającym za zadanie przybliżenie wiedzy na temat bogactwa zasobów naturalnych obszarów chronionych, pokazanie piękna środowiska przyrodniczego i uświadomienie konieczności otaczania go troskliwą opieką. W wyniku konsekwentnej pracy nad projektem Wanda z pomocą nauczyciela biologii i przyrody przygotowała wartościową wystawę, która aktualnie prezentowana jest na holu głównym Zespołu Szkół w Górznie. Zdjęcia przedstawiają różnorodność gatunkową organizmów żywych, elementy krajobrazu przyrodniczego, zjawiska przyrodnicze. Wystawa jest cennym źródłem wiedzy przyrodniczej i ma na celu uwrażliwienie odbiorców na otaczające nas piękno. Wystawę w najbliższym czasie będzie można podziwiać również w Bibliotece w Górznie oraz w Górznieńskim Domu Kultury.
Realizacja projektów wymagała dużego nakładu pracy ze strony Eko-Liderek, które aktywnie podejmowały działania również w okresie wakacyjnym. Efekt końcowy, przyniósł jednak wiele radości i satysfakcji nie tylko realizatorom projektu, ale również jego odbiorcom.


źródło: Informacja przesłana zgodnie z zasadami obowiązującymi w dziale KONTAKT BRODNICA.NET

Dodano/zmodyfikowano: 09.09.2018, 22:17 , Komentarzy: 1, wyświetleń: 453

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
A ja myślałam , że to ja jestem eko-liderką . Od 30-stu lat zagospodarowuję domowe , i z działki, odpady w kompostowniku - bez dżdżownic kalifornijskich ...
Dodany 09.09.2018, 22:48 przez gienia