E-komis


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak wygląda odwyk alkoholowy? Ile trwa i jak przebiega?

Gdy życie zaczyna wymykać się spod kontroli, a alkohol staje się ,cudownym" środkiem na wszystko, pozostaje tylko jedno wyjście - rozpoczęcie terapii leczenia uzależnień, zwanej powszechnie odwykiem alkoholowym. Leczenie odwykowe to w wielu przypadkach jedyny sposób na powrót do normalnego życia. Jak przebiega i ile trwa odwyk alkoholowy? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Odwyk alkoholowy, czyli jak pozbyć się problemu z alkoholem?

Odwyk alkoholowy to ogół zabiegów psychoterapeutycznych, mających na celu pomóc osobie uzależnionej w powrocie do normalnego życia, wolnego od nałogu. Często jest to najlepsza forma pomocy dla osoby uzależnionej. Odwyk alkoholowy głównie prowadzony jest w formie terapii indywidualnej i grupowej. Podczas indywidualnych terapii leczenia uzależnień psychoterapeuta jest maksymalnie skoncentrowany na pacjencie, dzięki czemu chory ma poczucie, że jego problemy są najważniejsze. Uzupełnieniem terapii indywidualnej są spotkania grupowe, podczas których pacjent otrzymuje wsparcie od pozostałych uczestników grupy, może wysłuchać ich historii i przestać odczuwać osamotnienie w swojej chorobie. Podczas terapii grupowej uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie tzw. informacji zwrotnych. Jest to bardzo ważny element wychodzenia z alkoholizmu.

Jak przebiega odwyk alkoholowy?

Wielu uzależnionych zastanawia się, jak wygląda odwyk alkoholowy. Zdarza się, że pod wpływem obrazów, którymi karmi nas telewizja spojrzenie na terapię leczenia uzależnień bywa zafałszowane, a w alkoholiku budzi się lęk i strach przed podjęciem terapii. Ludzie boją się, że leczenie odwykowe polega na ,praniu mózgów". Otóż współczesne ośrodki leczenia alkoholizmu w Krakowie, jak i w innych miastach w Polsce niczym już nie przypominają placówek z poprzedniej epoki, w których to terapia uzależnień polegała na podaniu anticolu czy wszyciu esperalu. Obecnie w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień pracuje wyszkolona kadra, na którą składają sie psychterapeuci i psychologowie z wieloletnim doświadczeniem, otaczający pacjenta wsparciem na każdym etapie wychodzenia z nałogu.

W terapii uzależnień duży nacisk kładziony jest przede wszystkim na uświadomienie sobie skali swojego problemu alkoholowego oraz destrukcyjnych skutków, jakie niesie za sobą nałogowe picie (np. utrata pracy, rozbicie więzi rodzinnych, brak pieniędzy itp.). Dopiero gdy uzależniony jest świadomy tego problemu, może zająć się wprowadzaniem zmian w poszczególnych strefach życia. Coraz częściej podczas terapii odwykowej odchodzi się od ,konfrontowania" pacjenta, a raczej pracuje się nad wzbudzeniem w człowieku motywacji do zmiany.

Terapia odwykowa - stacjonarna czy ambulatoryjna?

Leczenie odwykowe może przybierać dwie formy: terapii stacjonarnej, czyli zamkniętej oraz ambulatoryjnej (dochodzącej). Zaletą terapii ambulatoryjnej jest fakt, że można w niej brać udział bez konieczności rezygnowania z ważnych obowiązków. Niestety, terapia dochodząca rzadko kiedy staje się dobrym wyborem na pierwszą terapię. Aby móc w niej skutecznie uczestniczyć, trzeba umieć wytrwać w trzeźwości, mieć w sobie odrobinę siły, aby przezwyciężyć głód alkoholowy. Bez odpowiedniego przygotowania jest to wręcz niemożliwe, dlatego taka forma terapii zwykle zalecana jest jako uzupełnienie leczenia stacjonarnego.

Obecnie najskuteczniejszą formą leczenia alkoholizmu jest terapia uzależnień w systemie zamkniętym, czyli stacjonarnym. Największą zaletą tego typu terapii jest możliwość skupienia się wyłącznie na swoim życiu i możliwość intensywnej pracy w oderwaniu od codziennych problemów i trosk. Przez cały czas pobytu chory jest pod opieką wykwalifikowanego personelu, który odpowiednio konstruuje plan dnia i dobiera zajęcia terapeutyczne.

Jak długo trwa odwyk alkoholowy?

Leczenie w ośrodkach zamkniętych w zależności od skali zaawansowania problemu waha się od 4 do 8 tygodni. Ten okres nie oznacza jednak, że alkoholik jest całkowicie wyleczony. Trzeba bowiem pamiętać, że alkoholizm to choroba nieuleczalna. W praktyce oznacza to, że alkoholik już do końca życia będzie alkoholikiem, czyli kimś, kto nie potrafi pić w sposób kontrolowany. Terapia odwykowa jest natomiast pomocna do zachowania całkowitej i trwałej abstynencji, powstrzymując w ten sposób postęp choroby.

Więcej na temat długości trwania odwyku alkoholowego przeczytasz w artykule na blogu ośrodka Nowe Życie: Ile trwa odwyk alkoholowy?



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 20.01.2020, 13:30 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1576

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.