baner Baner

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Nowy sposób rejestrowania łodzi

1 sierpnia 2020 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (Dz. U. z 2018 r., poz. 1137 ze zm.). Zgodnie z nową regulacją organem rejestrującym jest starosta lub właściwy polski związek sportowy w rozumieniu ustawy o sporcie.
Obowiązkowi rejestracji podlegają między innymi jachty, jednostki pływające używane do amatorskiego połowu ryb o długości większej niż 7,5 m lub o napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW i jednostki pływające używane do połowów rybackich, które nie przekraczają 24 m długości.

Obowiązkowi rejestracji zgodnie z zapisami cytowanej ustawy nie podlegają:
1) jednostki pływające przeznaczone wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadające klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowe łodzie wiosłowe;
2) jednostki pływające napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni;
3) deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.

Organem rejestrującym od dnia 1 sierpnia br. jest starosta lub właściwy polski związek sportowy w rozumieniu ustawy o sporcie. Wniosek o rejestrację jednostki pływającej będzie można złożyć w tradycyjnej, papierowej formie oraz drogą elektroniczną, za pośrednictwem profilu e-PUAP.

Rejestr będzie prowadzony w formie elektronicznej i będzie jawny.
Nie podlegają obowiązkowi rejestracji – jak dotychczas – łodzie do amatorskiego połowu ryb o długości do 24 m, które jednak będą mogły być zarejestrowane na wniosek właściciela.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 29.07.2020, 22:35 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 273

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.