baner Baner

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policjanci przypominają i apelują do rowerzystów

W związku z sygnałami mieszkańców Brodnicy, które docierają do brodnickich policjantów dotyczących nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów, policjanci apelują i przypominają wszystkim rowerzystom o prawidłowym zachowaniu się na drodze! Policjanci będą bacznie zwracać uwagę na zachowania rowerzystów na drodze oraz na wykroczenia jakie popełniają wobec pieszych na chodniku.

Korzystając z drogi, każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje prawa ale i obowiązki. W sezonie letnim, jak również wczesną jesienią obserwujemy zwiększoną ilość osób przemieszczających się po drogach rowerami. Jadąc rowerem jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego i musimy przestrzegać obowiązujących przepisów.

Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!

Rowerzysta na chodniku
Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:
- opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.

Ścieżki rowerowe
Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze - ścieżki rowerowe. W powiecie brodnickim nie jest ich wiele, ale rowerzysta jadąc drogą gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.

Przejścia dla pieszych!
Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 05.09.2020, 09:03 , Komentarzy: 15, wyświetleń: 629

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Nie słyszałem o takowym stowarzyszeniu prze pani.
Dodany 10.09.2020, 08:50 przez brodniczanin
Hans widzę, że Twoja wiedza na temat działalności naszego Stowarzyszenia jest znikoma. Chętnie porozmawiałabym z Tobą, gdybyś nie chował się za "Hansem". Wiem, że dyskusja z osobami anonimowymi na tym forum do niczego nie prowadzi.Dokładnie wczoraj minęło 7 lat od śmierci mojego syna. Przyrzekłam sobie wtedy, że zrobię wszystko, żeby powstała ścieżka pieszo rowerowa wzdłuż drogi, na której zginął Jaś. Ścieżka powstała. Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś założył "swoją organizację rowerową, która współpracuje z samorządami"i działał na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Powodzenia.
Dodany 09.09.2020, 00:06 przez Karpowicz Mirosława "Jaśkowa Droga"
To był chyba jakiś tajny projekt, bo nikt ze znanych mi nauczycieli ani rodziców ani samej młodzieży o nim nic nie wiedział i dalej nie wie , że takie coś było. Rodzice zaś twierdzą , że bardzo chętnie wysłaliby swoje dzieci na takie zajęcia o których jest tu wspomniane. Poza tym nie uważasz,że to trochę mało, że raz na kilka lat zorganizować przez stowarzyszenie dla 20 dzieci tajne zajęcia. To szczyt waszych możliwości ???
Dodany 08.09.2020, 16:03 przez Hans
W ubiegłym roku Stowarzyszenie"Jaśkowa Droga" realizowało projekt "Praktyczna Edukacja Rowerowa". Uczyliśmy, przede wszystkim dzieci, prawidłowych zachowań w ruchu ulicznym. Z lekcji mogły korzystać także osoby dorosłe. Zajęcia były prowadzone przez instruktora nauki jazdy. Każdy z uczestników otrzymał kask i kamizelkę.Informacje były ogłaszane we wszystkich dostępnych mediach, więc proszę nie mówić HANS, że nic się nie dzieje w tym temacie.Prawda jest też to, że chętnych szukałam prawie pół roku."Rzutem na taśmę" udało mi się przekonać do tych zajęć 20 osób.Pozdrawiam.
Dodany 08.09.2020, 12:38 przez Karpowicz Mirosława Stowarzyszenie "Jaśkowa Droga"
Brodnica to kompletne zacofanie.Nowe Miasto Lub.i Rypin ma wiecej atrakcji niz my a gdzie tu sciezki rowerowe.Nie dziwie sie ze ludzie jezdza po chodnikach
Dodany 07.09.2020, 20:12 przez Mala
a samochody na mazurskiej przed 6 rano pedzą jak idioci i nigdy tam nie widziałam "stróżów"
Dodany 07.09.2020, 11:37 przez roksana
W innych miastach ,gdzie działają organizacje rowerowe, które współpracują z samorządami i dzięki temu tam istnieje infrastruktura dla rowerów oraz są prowadzone szkolenia dla rowerzystów poprzez organizowanie imprez dla nich. Tutaj posucha :(
Dodany 07.09.2020, 09:17 przez Hans
Co tam oznakowanie dróg czy parkingów , dziś policja straż miejska ,chce mieć święty spokój , parking przy Ceglanej prawidłowo oznakowany ,no i co ? są karty parkingowe dla tych co są uprawnieni do parkowania , policja niby przeprowadza interwencję , ale to wszystko na nic się zdaje ,znaki swoje cwaniactwo swoje .
Dodany 06.09.2020, 10:55 przez Barbara
Przestańcie się czepiać rowerzystów, popatrzcie na parkujące samochody .... ich przepisy w ogóle nie obowiązują parkują gdzie się da z chodnikami włącznie.Gdzie jest policja???
Dodany 06.09.2020, 10:28 przez jakiś
Rowerzystów pełno na chodnikach!!! - może ktoś to odczyta jako brak dróg rowerowych ? Może policjanci zaapelują do radnych o odpowiedzialne decyzje ?
Dodany 05.09.2020, 22:18 przez KierowcaTIR
Jeśli ktos nie ma pojecia o ruchu drogowym to lepiej niech jedzie po chodniku niz po ulicy. Akurat tutaj nie powinno byc karania rowerzystów , chyba ze jeżdzą miedzy pieszymi stwarzając niebezpieczeństwo.
Dodany 05.09.2020, 18:43 przez sprawiedliwy
cały czas pełno rowerzystów na chodnikach ,nawet radiowozy na to nie reagują.Gdzie to zgłóosić? przecież to niedopełnienie obowiązków polcji
Dodany 05.09.2020, 16:13 przez roksana
Najgorsza jest młodzież zasuwają na rowerach - prosto z chodnika na pasy i w długą. Często nawet nie spojrzą czy jedzie samochód.Samochód nie jest w stanie zahamować. I kogo będzie wina? Jak na pasach będzie rowerzysta potrącony?
Dodany 05.09.2020, 15:41 przez kierowca
Chciałabym, żeby włodarze naszego miasta wsiedli na rowery i przekonali się, jak się jeździ w Brodnicy na rowerze i jak kierowcy mają w nosie rowerzystów. Brodnica jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to kompletne zacofanie. Nie ma ich nawet tam gdzie mogłyby być. A policjanci gonią rowerzystów nawet za jazdę po zupełnie pustym chodniku. :(
Dodany 05.09.2020, 15:41 przez Maria
Rowerzyści pędzący po chodnikach to plaga w tym mieście niestety.
Dodany 05.09.2020, 14:55 przez Hans