EKONKA


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Podatek leśny bez tajemnic: co warto o nim wiedzieć?

Zgodnie z nazwą, podatek leśny płacić musi każdy właściciel gruntu spełniającego definicję lasu, w który prowadzona jest działalność leśna. W ewidencji gruntów taki obszar oznaczony jest literami LS. Podpowiadamy, jak obliczyć podatek leśny, kto musi go uregulować i w jaki sposób przebiega procedura wnoszenia tej opłaty.

Płatnicy podatku leśnego

Płatnikami podatku leśnego są właściciele lasów, które znajdują się w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli jednak na terenie zaklasyfikowanym jako las prowadzona jest działalność gospodarcza inna niż leśna, opłata nie jest stosowana. Obowiązek zapłaty podatku leśnego spoczywa na bezpośrednim właścicielu gruntu bądź jego użytkowniku wieczystym lub posiadaczu samoistnym. Są to osoby,  które mogą użytkować las w sposób taki sam jak właściciel, jednak grunt ten do nich nie należy. Podatek leśny opłacać muszą również posiadacze lasów będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Obliczanie wysokości podatku leśnego

Powierzchnia lasu jest podstawowym parametrem służącym do obliczenia podatku. Miarą wskazaną w przepisach jest hektar, który stanowi równowartość pieniężną 0,220 m3 drewna, obliczona według średniej ceny sprzedaży tego surowca uzyskanej przez lokalne nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Aktualne stawki sprzedaży drewna są więc najważniejsze z punktu widzenia płatnika podatku leśnego, zwłaszcza gdy jest on w posiadaniu gruntów o znacznej powierzchni. Wysokość wspomnianej stawki ustala gmina, która może także uchwalić obniżkę stawki, a tym samym obniżyć opłatę. 

Właściciele gruntów leśnych będących częścią rezerwatu przyrody lub parku narodowego płacą jedynie połowę stawki podatku leśnego.

Deklaracja podatkowa na podatek leśny

Informację podatkową dotyczącą opłaty leśnej musisz złożyć u organu, na którego terenie leży las, czyli u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby fizyczne na złożenie deklaracji IL-1 mają 14. dni od chwili wystąpienia, wygaśnięcia lub zmiany obowiązku podatkwoego, co wiąże się z kupnem lub przejęciem gruntów. Z kolei osoby prawne muszą złożyć deklarację DL-1 na podatek leśny do 15 stycznia danego roku podatkowego. Jeśli obowiązek powstał po 15 stycznia, termin wynosi 14. dni od chwili wystąpienia obowiązku podatkowego wynikającego z okoliczności opisanych powyżej.

Zapłata podatku leśnego

Osoby fizyczne muszą uregulować opłatę w czterech latach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, do 15 dnia marca, maja, września i listopada danego roku podatkowego. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, opłatę wnosi się do 15. Dnia każdego miesiąca, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Wyjątkiem od tych reguł jest sytuacja, gdy wysokość podatku nie przekracza 100 zł – wtedy opłatę wnosi się jednorazowo, w terminie uiszczenia pierwszej raty. Standardową formą opłaty jest gotówką, ale obecnie opłatę można wnieść znacznie łatwiej. Złóż deklarację na podatek leśny online, na przykład za pośrednictwem serwisu Przyjazne Deklaracje, i nie trać czasu na wizyty w urzędzie.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 29.10.2020, 18:55 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 2637

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.