EKONKA


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Segregacja odpadami w warunkach dużej i małej firmy

Potrzeby różnych firm działających nawet w tej samej branży mogą się od siebie znacznie różnić. Nie inaczej jest w przypadku rzeczy z pozoru prozaicznej, czyli gospodarki odpadami na ich terenach. Inne działania podejmą małe firmy, inne średnie, a jeszcze inne wielkie korporacja zatrudniające setki pracowników. Niezależnie jednak od wielkości nie zmienia się jedno: podejście przedsiębiorców do kwestii ekologii i dbałości o środowisko, które przejawia się między innymi segregacją odpadów.

Prawidłowa gospodarka odpadami

Sortowanie śmieci generowanych w firmie (w biurach, sklepach, magazynach, halach produkcyjnych itp.) może być zadaniem albo bardzo prostym, albo bardzo trudnym. Utrudnić może je przede wszystkim brak odpowiedniej infrastruktury do segregacji odpadów, czyli przystosowanych do tego pojemników. W zależności od ich przeznaczenia mogą to być zwykłe kosze z metalu lub tworzywa sztucznego albo specjalistyczne zbiorniki z dodatkowymi zabezpieczeniami. Te ostatnie służą na przykład do składowania substancji niebezpiecznych dla zdrowia, zawierających szkodliwe związki chemiczne (odczynniki, ciecze, stary sprzęt elektroniczny, materiały łatwopalne). Odpowiednio dobrane pojemniki dostępne w https://www.ajprodukty.pl/czystosc-i-srodowisko/segregacja-odpadow/6204205.wf pozwalają na skuteczniejsze zarządzania gospodarką odpadami na terenie firmy i pomagają w utrzymaniu czystości.

Segregacja w dużych przedsiębiorstwach

Prosta zasada: im większa firma, tym więcej działań musi podjąć, aby skutecznie pozbyć się problemu śmieci i wdrożyć prawidłowe działania związane z ich segregowaniem. W praktyce oznacza to, że duże przedsiębiorstwa będą potrzebowały większej liczby pojemników na odpady ulokowanych w strategicznych miejscach. Większa powinna być ich też pojemność (małe kosze nie zdadzą egzaminu tam, gdzie jest mnóstwo osób). Nie obędzie się też bez zewnętrznych kontenerów, które też powinny być prawidłowo oznaczone kolorami lub przynajmniej naklejkami z nazwą segregowanych odpadów. Pewnym problemem może okazać się kwestia szybkiego wymieniania worków na śmieci w tak dużej liczbie koszy. Dotyczy to zwłaszcza firm gastronomicznych, gdzie pojemniki zapełniają się bardzo szybko, więc obsługa musi czujnie kontrolować, czy są już pełne i wcześnie reagować.

I sortowanie w małych firmach

Mniejsze firmy będą miały zdecydowanie mniej kłopotów z gospodarką odpadami, jednak nie oznacza to, że mogą ją potraktować po macoszemu. Wręcz przeciwnie, to właśnie w takich lokalach należy przyłożyć dużą wagę do wyboru odpowiednich koszy na śmieci i pojemników do ich sortowania. Mniejsza przestrzeń firmowa oznacza bowiem ograniczone możliwości w aranżacji tego wnętrza i dopasowaniu do niego pojemników. W takich przypadkach sprawdzą się albo eleganckie i klasyczne kosze metalowe z klapami do zamykania, albo szafy do segregowania odpadów, które można ustawić przy ścianie lub "wpleść" w design już stojącego regału. Warto pomyśleć też nad ułatwieniem dla pracowników, wyposażając ich stanowiska np. przy biurkach w dodatkowe małe kosze na papier. Takie proste działanie może znacznie zwiększyć ich efektywność, ponieważ pracownik nie poświęca niepotrzebnie czasu na wędrówki do oddalonego od stanowiska kosza.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 26.11.2020, 00:01 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 411

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.