E-komis


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > O unijnych funduszach, pandemii i sprawach powiatów

Starosta Piotr Boiński uczestniczył w Konwencie Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odbył się 15 czerwca 2021 roku w Grudziądzu. Gośćmi spotkania, na którym omawiano m.in. sytuację po roku pandemii oraz unijne fundusze w nowej perspektywie budżetowej, byli marszałek województwa Piotr Całbecki oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Gospodarzem pierwszego bezpośredniego spotkania starostów po kilkunastu miesiącach pandemii był Adam Olejnik starosta grudziądzki, który w powitalnym wystąpieniu zaprezentował powiat grudziądzki. Konwentowi przewodniczył starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz.

O epidemii i szczepieniach
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawił sytuację województwa po roku pandemii.
- Pierwsza fala to m.in. potrzeby związane ze środkami ochrony bezpośredniej – powiedział. – Druga fala to jesień i pierwsze kłopoty dotyczące zabezpieczenia w tlen. Wielu chorych trafiało do szpitali, sytuacja była bardzo dynamiczna. I ten chyba najtrudniejszy element – zakażenia w służbie zdrowia. W pewnym momencie mieliśmy 2,5 tys. osób wyłączonych z pracy w służbie zdrowia, w tym również lekarzy i pielęgniarki. I trzecia fala, kiedy poziom zajętości łóżek w szpitalach wynosił prawie 1900 osób – podsumował Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda omówił także realizację programu szczepień w regionie. Obecnie wykonanych jest przeszło 1 mln 200 tys. szczepień, z czego 450 tys. osób zaszczepionych jest dwiema dawkami. Wojewoda podziękował samorządowcom oraz szpitalom za dotychczasową współpracę w walce z pandemią.

Na forum konwentu o funkcjonowaniu szkół i placówek w województwie w czasie pandemii mówił kujawsko-pomorska kurator oświaty Marek Gralik, a o zakresie działania i współpracy samorządów z Wojskami Obrony Terytorialnej w trakcie walki z Covid-19 poinformował obecnych dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Stańczyk.

O funduszach dla regionu
Na temat funduszy europejskich dla regionu na lata 2021-2027 podczas konwentu mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Upubliczniona już podstawowa kwota alokacji, liczona według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia, wynosi dla naszego regionu 1 476 milionów euro. Niewiadomą pozostaje wciąż sposób rozdysponowania tzw. puli rezerwowej. Stanowi ona 25-proc. wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne. Samorządowcy z regionu uważają, że podziałem tych funduszy powinien rządzić taki sam algorytm, w myśl którego mniej zasobne regiony, takie jak nasz, otrzymają więcej. W wymiarze finansowym chodzi o to, by budżet naszego programu regionalnego nowej perspektywy zamknął się kwotą co najmniej 2 miliardów euro - takie jest stanowisko w negocjacjach z rządem, dla którego marszałek uzyskał poparcie w regionie. Kontrakt z rządem w tej sprawie powinien zostać uzgodniony do końca czerwca. Z kolei jesienią zaplanowane są negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy.

O bieżących sprawach powiatów
- Nic nie zastąpi bezpośrednich rozmów i na spotkaniu widać było, jak bardzo były one potrzebne, na co zwrócili uwagę obecni na konwencie marszałek województwa i wojewoda - podkreślił starosta Piotr Boiński. - Oprócz spraw ujętych programie konwentu poruszono tematy żywo interesujące zebranych starostów. Powiaty zgłosiły sporo uwag dotyczących bieżącej sytuacji samorządów powiatowych. Zostały one przekazane do Związku Powiatów Polskich celem przekazania do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, marszałkowi województwa, wojewodzie oraz Lasom Państwowym.

Uczestnicy Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprosili wojewodę o interwencję w sprawie siatki płac pracowników samorządowych, która jest głównym powodem problemów kadrowych powiatów w związku z odpływem pracowników do innych sektorów gospodarki. Mówili też o problemach na końcowym etapie realizacji projektu mapy cyfrowej dla województwa, która jest perełką na tle kraju. Poruszono również m.in. temat potrzeby odstąpienia od pobierania opłat wynikających z dzierżawy gruntów leśnych zajętych pod budowę ścieżek rowerowych zlokalizowanych w pasach przeciwpożarowych oraz dopuszczenie trwalszych nawierzchni na drogach rowerowych, mogących zapewnić trwalszą ochronę lasów przed rozprzestrzenianiem się pożarów. Uczestnicy konwentu zwrócili też uwagę na coraz liczniejsze przypadki odbierania społecznościom lokalnym prawa do decydowania o swoich sprawach i wypracowanych przez mieszkańców dochodach. Zaniepokojenie z powodu postępującej centralizacji państwa oraz sprzeciw uczestnicy spotkania w Grudziądzu wyrazili w Stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie Polskiego Samorządu. W osobnym stanowisku znalazł wyraz problem opłat dzierżawnych za ścieżki rowerowe na gruntach leśnych w pasach przeciwpożarowych.


Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie Polskiego Samorządu

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie pobierania opłat wynikających z dzierżawy gruntów leśnych zajętych pod budowę ścieżek rowerowych zlokalizowanych w pasach przeciwpożarowych

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 23.06.2021, 14:45 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 376

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.