baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Kampania profilaktyczna Szczepimy się.

Zapraszamy na kampanię profilaktyczno-edukacyjno-promocyjnej #SZCZEPIMY SIĘ – BRODNICA NA 100%, która odbędzie się w dniu 29 lipca 2021 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, przy ulicy Karbowskiej 29 w Brodnicy, w godzinach 10:00 – 16:00. Celem wydarzenia jest zwiększenie liczby osób poddających się szczepieniu przeciw COVID-19, jak również zwiększenie dostępu do specjalistycznej profilaktyki.

W ramach kampanii odbędą się:
BEZPŁATNE BADANIA
W tym dniu w godzinach 10.00-16.00 w mobilnych punktach usytuowanych na parkingu przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, przy ulicy Karbowskiej 29 w Brodnicy, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań:

-SPIROMETRYCZNYCH pod kątem chorób układu oddechowego. Spirometria pozwala na szybką diagnozę schorzeń płuc i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykrywa takie choroby, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma oskrzelowa. W profilaktyce spirometria stosowana jest często u osób palących papierosy czy narażonych na wpływ czynników szkodliwych dla układu oddechowego. Z uwagi na fakt, że korona wirus SARS-CoV-2 atakuje głównie układ oddechowy chorego, spirometria zalecana jest także po przebyciu COVID-19.

- DERMATOSKOPOWYCH w kierunku czerniaka skóry przy pomocy wideodermatoskopu. Wideodermatoskopia polega na komputerowym badaniu znamion za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną kamerę, które umożliwia oglądanie znamion w bardzo dużym powiększeniu oraz dokładną ich analizę. Jest to badanie przesiewowe w profilaktyce raków skóry, w tym czerniaka. Badanie pozwala zróżnicować rodzaje zmian skórnych i sprawdzić, czy nie ma podejrzenia przemiany w nowotwór skóry. Badaniu podlegają także wszelkie inne zmiany skórne. Pamiętajmy, że zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie często są całkowicie uleczalne. Ważne jednak, aby jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu, a do tego niezbędna jest prawidłowa diagnostyka.

Badanie zawsze należy wykonać jeżeli:
Na skórze pojawiła się nagle nowa zmiana
Istniejące znamiona powiększają się, stają się asymetryczne i maja nierówne brzegi
Zmienia się kolor znamienia lub staje się niejednolity
Zmiana skórna jest opuchnięta, zaczerwieniona, boli, swędzi, łuszczy się
Ze znamienia zaczyna się sączyć krew
NA BADANIA OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA TELEFONICZNA POD NUMEREM TELEFONU 56 49 30 315.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19
W Punkcie Szczepień Masowych w godzinach 10:00-16:00 będzie możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA firmy Pfizer.

Na szczepienie nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść i okazać dowód osobisty. Szczepienia będą wykonywały wyłącznie osoby uprawnione oraz przeszkolone, a przed dokonaniem iniekcji pacjent przejdzie standardową kwalifikację.

Dla osób które zdecydują się zaszczepić w tym dniu Urząd Miejski w Brodnicy, przygotował atrakcyjne gadżety, które będzie można odebrać po szczepieniu (ilość ograniczona).

PUNKT INFORMACYJNY DOTYCZĄCY PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ
W punkcie Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Brodnicy, będzie można uzyskać informacje na temat realizowanych programów zdrowotnych oraz kampanii profilaktycznych, m.in. "Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim", "Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia", "Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim" oraz wiele innych.

PUNKT INFORMACYJNY PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W BRODNICY
Na stoisku tematycznym przygotowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy przedstawione zostaną następujące zagadnienia:
- zapobieganie chorobom odkleszczowym;
- zapobieganie chorobom zakaźnym m.in. COVID-19, salmonelloza;
- fakty o szczepieniu: co to jest szczepionka, ogólne zasady stosowania szczepień, plusy i minusy szczepienia, rodzaje szczepionek, szczepienia zalecane kobietom w ciąży, szczepienia nastolatków, szczepienia ochronne w czasie pandemii COVID-19, odporność zbiorowiskowa, niepożądany odczyn poszczepienny;
- program szczepień ochronnych (na czym polega kalendarz szczepień i szczepienia zalecane);
- zaopatrzenie społeczności powiatu brodnickiego w wodę przeznaczoną do spożycia,
- informacje o bezpiecznych miejscach kąpieli na terenie powiatu brodnickiego w sezonie letnim 2021 r. (kąpieliska i miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli),
- sinice – zagrożenie dla zdrowia w kąpieliskach,
- zagrożenie obecnością bakterii Legionella sp. w instalacji wody ciepłej w budynkach użyteczności publicznej,
- suplementy diety – jedzenie to nie leczenie;
- pięć kroków do bezpiecznej żywności;
- informacja dla producentów pierwotnych owoców i warzyw;
- piramida żywieniowa;
- treści promujące zdrowy styl życia;
- bezpieczne wakacje;
- ochrona przed komarami;
- środki biobójcze;
- chemia w domu.

DEBATA MEDYCZNA
Częścią edukacyjną będzie debata medyczna pn. "Uwierz prawdzie" – wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach, podczas której lekarze pracujący na oddziale leczenia pacjentów z COVID-19 w brodnickim szpitalu, psycholodzy i epidemiolodzy odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące choroby oraz roli szczepień w oparciu o własne doświadczenia, naukowe ekspertyzy i dostępną wiedzę.

Prelegentami będą:
– Lek. med. Krzysztof Mitura – Działalność oddziału leczenia COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy.
– Lek. med. Jerzy Buczkowski – Konsekwencje pandemii – aktualna sytuacja.
– Mgr Danuta Kowalkowska-Szramka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy – Rola szczepień w zwalczaniu pandemii COVID-19.
– Mgr Hanna Królikowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy – Skutki psychiczne, emocjonalne i społeczne pandemii.

Organizatorami są Urząd Miejski w Brodnicy, Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Brodnicy

źródło: ZOZ w Brodnicy

źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 22.07.2021, 10:17 , Komentarzy: 5, wyświetleń: 899

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Gdyby była pandemia, ludzie przewracaliby się na ulicach a tu w Polsce umiera 1 osoba jak obecnie lub nawet nikt i ktoś pisze: " z powodu pandemii zmarło 0 osób a zachorowało 150" czy osoba która to pisze zastanawia się nad tym???? Na prawie 40mln zachoruje 0k 100 osób i mówimy o pandemii?????
Dodany 27.07.2021, 10:53 przez Głupota
Mysle ze dobrym pytaniem dla lekarzy bedzie to jak maja sie czuc pacjenci odrzuceni przez system leczenia podczas pandemii. Co z rodzinami ktorych bliscy umierali w samotności. Co lekarze odpowiedza tym którzy umierali niedoczekawszy planowanych zabiegów czy operacji. Wirus istnieje,ludzie chorują ale pozostawienie wszystkich innych na pastwę losu do Zbrodnia przeciwko ludzkosci!
Dodany 25.07.2021, 15:47 przez sprawiedliwy
Czytam ,- wypowiedzi państwa są adekwatne do tematu , ale każdy temat to jakby to powiedzieć ,nie jest oparty na badaniach instytutów naukowych , tylko tak za przeproszeniem ,oni tam - tam gdzieś ktoś , itd i itp .Przecież każde badania czegoś nowego wymaga profilaktyki medycznej w której to społeczeństwo pierze udział , na którym wykonuje się praktyki medyczne , trzeba wiele lat pracy naukowej aby w finale zdobyć skuteczny lek do uzdrowienia społeczeństw tego świata .
Dodany 25.07.2021, 12:02 przez Bolek
A teraz ciekawostka ze świata. Haiti jako jedyny kraj na wschodniej półkuli nie brał udziału w programie szczepionkowym. Stała się rzecz straszna bo prezydent Moise został zastrzelony we własnym domu a dwa dni później rząd USA wysyła na Haiti agentów FBI, szczepionki oraz 5 milionów zielonych dolarów tak zwanej pomocy. Dziwny zbieg okoliczności. Zapraszam do dyskusji
Dodany 25.07.2021, 07:11 przez Wpis drugi
Drodzy państwo, nie twierdzę, że wirus covid 19 to teoria spiskową ale sama szczepionka już z racji samej przyspieszonej procedury licencji jest wątpliwa. Kilka liczb na podgrzanie tematu: sejm na 430 posłów szczepionkę przyjęło 103 a senat na 100 senatorów zaszczepiło się 22. Ja poczekam aż wszyscy nasi decydenci zgodzą się być królikami doświadczalnymi.
Dodany 25.07.2021, 06:48 przez Wpis pierwszy