E-komis


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Jak ćwiczyć umysł seniora?

Wraz z tym jak przybywa nam lat pogarsza się nie tylko kondycja naszej skóry, przybywa nam zmarszczek, ale również coraz gorzej funkcjonuje nasza pamięć. Dlatego jednym z obowiązków osoby wykonującej zawód opiekunki osób starszych jest dbanie o gimnastykę umysłu seniora. Podpowiadamy jak dbać o umysł seniora, aby jak najdłużej zachował on naprawdę dobrą formę.

Z czego mogą wynikać problemy z pamięcią?
U większości z nas problemy z pamięcią pojawiają się na ogół po sześćdziesiątych urodzinach. Wynikają z naturalnego spadku wydolności układu nerwowego. Może jednak zdarzyć się też tak, że spowodowane są chorobami, do których zalicza się:
- udar mózgu – zarówno krwotoczny, jak i niedokrwienny;
- demencję;
- chorobę Alzheimera.
Coraz częściej mówi się również o wpływie choroby Parkinsona na funkcjonowanie poznawcze. Wskazuje się, że osoby, które na nią cierpią mogą myśleć nieco wolniej, ujawnia się również pogorszenie pamięci. Warto pamiętać, że na funkcjonowanie poznawcze wpływają również choroby ustrojowe. Do tych najsilniej wpływających na kondycję naszej pamięci zalicza się cukrzycę, niedoczynność tarczycy, a także choroby układu krwionośnego. Jeśli senior na nie cierpi, warto jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie działania.

Przykłady ćwiczeń dla seniorów
Aby ćwiczyć sferę poznawczą seniora, nie potrzeba żadnych specjalnych przyrządów. Wystarczą gry planszowe, karciane, krzyżówki czy rebusy. Wszystko to można stworzyć samodzielnie. Do ćwiczeń świetnie wpływających na pamięć zalicza się między innymi rysowanie map myśli. Pomagają próby zapamiętywania ciągów wyrazów, cyfr czy rysunków poprzez zastosowanie metody łańcuszkowej. Świetnym pomysłem jest gra memory. Można oczywiście kupić gotową, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją samodzielnie: wystarczą kartki, coś do pisania i odrobina chęci. Sferę poznawczą świetnie gimnastykują również kolorowanki dla seniora, których stopień trudności może być bardzo różny.

Nie tylko trening, ale również dieta
Warto pamiętać, że tym, co wpływa na kondycję naszego funkcjonowania poznawczego jest również odpowiednia dieta. Tworząc jadłospis seniora, trzeba zadbać o to, aby nie zabrakło w nim przede wszystkim kwasów omega 3. Potrzebne są antyoksydanty oraz witaminy, zwłaszcza te z grupy B. Panie, które chcą pracować jako opiekunki osób starszych, a które nie mają wiedzy z zakresu dietetyki mogą postawić na dobrą książkę z przepisami tworzonymi z myślą o seniorach. Zawsze można również skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem. Są to specjaliści, którzy podpowiedzą co powinno pojawić się na talerzu seniora, aby wspomóc jego pamięć.

To, że nasza pamięć zaczyna szwankować wraz z wiekiem nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak pamiętać, że można zatroszczyć się o to, aby jak najdłużej zachowała ona sprawność. Odpowiednie ćwiczenia w połączeniu z dietą sprawiają, że zapamiętujemy skuteczniej i łatwiej odtwarzamy to, co już zapamiętaliśmy. Opiekunki osób starszych powinny ćwiczyć pamięć swoich podopiecznych, a także pilnować, aby na ich talerzach pojawiały się odpowiednie produkty.
ATERIMA MED - Zobacz nasze oferty pracy dla opiekunek seniorów.

Dodano/zmodyfikowano: 29.09.2021, 13:53 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 866

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.