EKONKA


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Edukacja po szkole podstawowej - na co się zdecydować

Wybór szkoły ponadpodstawowej to duże wyzwanie dla wchodzących w dorosłość nastolatków. Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Jaką drogę kształcenia wybrać, aby móc rozwijać swoje talenty i po zakończeniu edukacji zdobyć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Jaką szkołę wybrać po zakończeniu edukacji na poziomie podstawowym?

Reforma systemu oświaty z 2017 roku doprowadziła do stopniowego wygaszania gimnazjów. Proces ten zakończył się w 2019 roku. Obecnie nauka w szkole podstawowej trwa 8 lat i jest podzielona na dwa etapy (1-3 oraz 4-8). Choć obowiązek szkolny dotyczy wyłącznie dzieci od 7. do 18. roku życia, to większość uczniów kontynuuje naukę w czteroletnich liceach, pięcioletnich technikach lub trzyletnich szkołach branżowych I stopnia (które po reformie zastąpiły szkoły zawodowe).

Ukończenie liceum pozwala zdobyć wykształcenie średnie ogólne, zakończenie technikum (po zdaniu egzaminów) daje tytuł technika, a zakończenie szkoły branżowej I stopnia zapewnia zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego. Uczniowie, którzy wybiorą tę ostatnią ścieżkę rozwoju, mają możliwość kontynuacji nauki w szkole branżowej II stopnia.

Wybór szkoły ponadpodstawowej ma ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej. Choć Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje powszechny i równy dostęp do edukacji każdemu obywatelowi, to w praktyce dzieci pochodzące z dużych miast mają lepszy dostęp do wielu placówek oświatowych kształcących w różnych kierunkach. Uczniowie pochodzący z mniejszych miejscowości często wybierają szkoły znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania, ale niekoniecznie związane z ich zainteresowaniami, ze względu m.in. na problemy komunikacyjne.

Programy stypendialne dla uczniów z małych miejscowości

Równy dostęp do kształcenia to priorytet organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja EFC, zajmujących się różnego rodzaju działaniami edukacyjnymi. Program Stypendialny Horyzonty pomaga wyrównywać nierówności między uczniami z mniejszych i większych miejscowości. Dzięki temu uczniowie, którzy ukończyli naukę na poziomie szkoły podstawowej, mogą iść obraną ścieżką rozwoju zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Stypendyści mogą liczyć na wsparcie finansowe, mentorskie oraz psychologiczne.

Podopieczni Fundacji dostają szansę kształcenia się w wybranej szkole ponadpodstawowej współpracującej z Fundacją. Dzięki temu mogą kontynuować naukę w obranym kierunku, niezależnie od tego, czy będzie to liceum, technikum czy szkoła branżowa.

Kto może skorzystać z pomocy Fundacji EFC?

Oferta Fundacji jest skierowana do uczniów, którzy spełniają kilka kryteriów, czyli:

• pochodzą z miejscowości do 30 000 mieszkańców;

• średni dochód w ich gospodarstwie domowym nie przekracza 1200 zł na osobę;

• mogą pochwalić się dobrymi wynikami w nauce i chcą kontynuować edukację w szkole ponadpodstawowej.

Rekrutacja do programu odbywa się raz w roku. Aby zgłosić swoją kandydaturę, należy wypełnić odpowiedni formularz, który znajduje się na stronie Fundacji.

Więcej o wyborze szkoły po podstawówce przeczytasz na stronie Fundacji EFC - https://efc.edu.pl/programy/horyzonty/jak-wybrac-liceum-lub-technikum



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 26.10.2021, 14:06 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 560

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.