EKONKA


AKTUALNOŚCI > Urząd Miejski > Przydomowa oczyszczalnia ścieków - na jakiej głębokości?

W naszym kraju wciąż istnieje wiele terenów, na których próżno szukać powszechnej sieci kanalizacyjnej. Tymczasem, każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z obowiązkiem właściwego odprowadzenia zanieczyszczeń. W takim przypadku konieczna jest często budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Podpowiadamy, jak podejść do tego tematu i jakich zasad należy przestrzegać przy takiej inwestycji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to jedna z najlepszych alternatyw dla tradycyjnego szamba, które jest obecnie coraz mniej popularne. Budowa własnej oczyszczalni wymaga jednak trzymania się ściśle określonych norm i wytycznych. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami o charakterze przepływowym, które składają się głównie z rur oraz zbiornika, który jest zazwyczaj podzielony na komory. To właśnie w tych ostatnich dochodzi do pracy bakterii tlenowych, beztlenowych oraz innych mikroorganizmów, których zadaniem jest pozbywanie się nieczystości. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie są niezwykle ekologiczne, ponieważ ścieki, po całym procesie neutralizacji szkodliwych związków, odprowadzane są w postaci czystej wody z powrotem do środowiska naturalnego, np. do gleby.

Budowa przydomowej oczyszczalni - na co zwrócić uwagę?

Oprócz sfery ekologicznej, przydomowe oczyszczalnie ścieków docenia się ze względu na sporą wydajność, niskie koszty eksploatacyjne, bezawaryjność i bezobsługowość. Wyróżniamy kilka rodzajów oczyszczalni, w tym drenażowe, roślinne, piaskowe, z osadem czynnym albo z biologicznym. Przed wyborem konkretnej oczyszczalni należy dokonać stosownych pomiarów, w tym sprawdzić poziom wód gruntowych, stan gleby, a także określić dokładnie, jaki obszar może zająć oczyszczalnia. Trzeba przy tym zachować przewidziane przez ustawodawcę odległości, w tym np. 2 metry od granicy sąsiedniej działki lub drogi, 15 metrów od studni, 30 metrów od ujęcia wody pitnej, 1,5 metra od instalacji elektrycznej czy rur wodnych itd. W każdym przypadku niezbędne jest wykonanie projektu oraz opisu technicznego oczyszczalni, a następnie naniesienie jej na mapę terenu.

Na jakiej głębokości umieścić oczyszczalnię ścieków?

W związku z tym, że niezbędne jest przygotowanie takich planów oraz wielu innych dokumentów, warto skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy realizują tego typu zadania na co dzień. Jest to o tyle istotne, że trzeba z góry uwzględnić też, na jakiej głębokości znajdą się poszczególne elementy oczyszczalni. Przyjmuje się, że w przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym, rury układa się na głębokości od 0,6 do 1,2 metra pod powierzchnią terenu, osadnik gnilny z kolei nie powinien być umieszczony zbyt głęboko, a najlepiej zrobić to na głębokości około 0,5 metra. Nieco niżej można zakopać oczyszczalnię biologiczną, która do działania nie potrzebuje dużego terenu. Pamiętajmy jednak, że do każdej sytuacji trzeba podchodzić w sposób indywidualny i działać tak, jak pozwalają na to warunki terenowe.



Źródło: Urząd Miejski

Dodano/zmodyfikowano: 27.11.2023, 13:55 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 640

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.