E-komis


AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Czy trzeba mieć pozwolenie na przydomową oczyszczalnię?

Na wielu terenach w naszym kraju wciąż nie ma możliwości przyłączenia się do powszechnego systemu kanalizacyjnego. Tymczasem, właściwe gospodarowanie odpadami to obowiązek właścicieli wszystkich nieruchomości, w tym domów jednorodzinnych. W wielu przypadkach konieczne staje się więc znalezienie alternatywy, dzięki której można działać zgodnie ze standardami i przepisami prawa. W takich okolicznościach niezastąpione okazują się przydomowe oczyszczalnie ścieków, które od wielu już lat są najlepszą alternatywą dla sieci kanalizacyjnej, jak i tradycyjnego szamba. Dla wielu osób przydomowe oczyszczalnie nadal pozostają jednak zagadką, dlatego warto zgłębić ten temat i odpowiedzieć na najczęściej padające pytania.

Budowa przydomowej oczyszczalni - dlaczego warto?

Własna oczyszczalnia ścieków jest możliwa wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenie się pod gminny system wodno-kanalizacyjny. Wówczas trzeba szukać innego sposobu odprowadzania ścieków i budowa oczyszczalni jest jak najbardziej wskazanym rozwiązaniem. Jest to niezwykle ekologiczna, skuteczna i wydajna instalacja, dzięki której możemy raz na zawsze załatwić kwestię neutralizowania zanieczyszczeń produkowanych w naszym gospodarstwie. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być drenażowe, posiadać osadnik gnilny, roślinny, filtr piaskowy, a te najbardziej nowoczesne mają złoże biologiczne. Tak szeroki wybór rodzajów oczyszczalni sprawia, że znajdą zastosowanie w praktycznie każdych okolicznościach, niezależnie od wielkości działki i warunków glebowych.

Czy trzeba mieć pozwolenie na przydomową oczyszczalnię?

Pozostaje jednak bardzo ważna kwestia, a mianowicie to, czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga spełnienia jakichś szczególnych formalności, w tym uzyskania pozwolenia na budowę. Według Prawa budowlanego, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia. Oczyszczalnia o tych parametrach jest w stanie bez problemu obsłużyć ścieki pochodzące z gospodarstwa zamieszkiwanego przez kilkuosobową rodzinę. Oczywiście, mimo braku konieczności starania się o pozwolenie, trzeba spełnić inne, ważne formalności. Niezbędne jest prawidłowe przygotowanie terenu, w tym dokonanie wszelkich pomiarów, aby zachować wymagane prawem odległości. Ponadto, trzeba skompletować dokumentację, którą dołącza się do zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni.

Jak i gdzie zgłosić budowę oczyszczalni?

Zgłoszenie rozpoczęcia prac wymaga dołączenia opisu technicznego i projektu całej instalacji, a także mapki terenu, na którą naniesiemy rysunek oczyszczalni. Oprócz tego nie może zabraknąć potwierdzenia prawa własności gruntu. Tak skompletowaną dokumentację trzeba złożyć we właściwym starostwie powiatowym, w terminie minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. W tym przypadku organ wydaje tzw. milczącą zgodę, co w praktyce oznacza, że jeśli w ciągu tych dwóch tygodni nie pojawią się jakieś zastrzeżenia, inwestor może rozpocząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 28.02.2024, 23:28 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 333

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.