AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Czy biotynę można przedawkować? Jak działa witamina B7?

Biotyna jest znana przede wszystkim jako witamina, która sprawia, że nasze włosy, paznokcie oraz skóra stają się piękne, mocne i zadbane. Często zapominamy, że ten związek ma wiele właściwości i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Czy wiesz, jakie źródła pokarmowe zawierają najwyższe dawki witaminy H i jakie są konsekwencje jej nadmiaru w organizmie?

Nie tylko na włosy ? dlaczego nasz organizm tak bardzo potrzebuje biotyny?

Czy wiesz, że biotyna jest zaliczana do witamin z grupy B? Nazywamy ją witaminą B7 lub witaminą H. Ten związek heterocykliczny jest produkowany przez glony, grzyby, rośliny i bakterie występujące powszechnie w naturze. Nasz organizm potrafi ją magazynować ? wszelkie nadwyżki odkładają się w wątrobie, a jej wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim. Ciało człowieka może samodzielnie wytwarzać biotynę ? to zadanie naszej mikroflory bakteryjnej. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to wystarczające dawki, dlatego powinniśmy dostarczać witaminę B7 wraz z pożywieniem lub suplementami. Dzięki tej substancji w naszym organizmie mogą zachodzić kluczowe dla zdrowia procesy, takie jak synteza kwasów tłuszczowych, glukoneogeneza, czy reakcje enzymatyczne.

Niedobór witaminy B7 ? jak go rozpoznać?

Witamina H jest obecna w wielu produktach spożywczych, dlatego osoby przestrzegające zdrowej i zróżnicowanej diety rzadko skarżą się na jej niedobór. Ewentualna awitaminoza może być wynikiem nieodpowiedniego trybu życia, pewnych chorób lub problemów z wchłanianiem. W tym przypadku objawy awitaminozy mogą być bardzo różne. Zaobserwowanie u siebie pewnych dolegliwości może być wskazówką, że nasz organizm potrzebuje wyższych dawek biotyny, jednak swoje podejrzenia należy poprzeć badaniami krwi. Charakterystyczne symptomy niedoboru witaminy B7 to na przykład:

  • Nudności i brak apetytu,
  • Łamliwe paznokcie i osłabione włosy,
  • Zapalenie spojówek,
  • Wysypka i łuszcząca się skóra,
  • Zmiany neurologiczne.

Na rynku znajdziesz wiele preparatów witaminowych, które okażą się pomocne w walce z niedoborem biotyny. Możesz sięgnąć po suplementy diety marki ActivLab, charakteryzujące się wysoką przyswajalnością i dobrym składem.

Czy przedawkowanie biotyny jest możliwe?

Boisz się konsekwencji przedawkowania witaminy B7? Mamy dobrą wiadomość ? nie istnieją żadne, potwierdzone skutki uboczne związane ze zbyt wysokim stężeniem biotyny w organizmie. Badania naukowe potwierdziły, że przyjmowanie dawek kilkakrotnie większych niż zalecane także nie powoduje żadnych niepożądanych objawów. Oznacza to, że suplementy diety z witaminą H możemy uznać za zupełne bezpieczne dla naszego zdrowia, jednak nie powinniśmy samodzielnie ustalać ich dziennych dawek ? to zadanie lepiej powierzyć lekarzowi lub farmaceucie.

Naturalne źródła biotyny ? kluczem jest zbilansowana dieta

Biotyna występuje w różnych produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją na przykład w wątróbce, kurzych jajach, czy łososiu. Osoby na diecie wegetariańskiej pozyskają witaminę B7 z orzechów włoskich, grzybów, nasion słonecznika oraz orzeszków ziemnych. Dobrym źródłem witaminy H będą również truskawki, czy bataty. Wystarczy trzymać się zdrowego i zbilansowanego jadłospisu ? dzięki temu mamy duże szanse, że w naszym organizmie nie zabraknie biotyny.



Źródło: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodano/zmodyfikowano: 28.02.2024, 23:25 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 332

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.