baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Sztab kryzysowy o ptasiej grypie

Dotychczas w powiecie brodnickim nie stwierdzono przypadków ptasiej grypy, jednak trwają przygotowania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Starosta Waldemar Gęsicki raz kolejny tej zimy, 27 lutego zwołał posiedzenie Powiatowego Sztabu Kryzysowego. Członkowie sztabu oceniali stan przygotowań i procedury reagowania w przypadku zagrożenia ptasią grypą.

Uczestnicy spotkania analizowali ilość i jakość środków, którymi dysponuje sztab powiatowy na wypadek wystąpienia ptasiej grypy. Oceniano zapasy środków dezynfekujących i odzieży ochronnej. Jeśli w powiecie brodnickim wystąpią przypadki ptasiej grypy, akcję służb weterynaryjnych i sanitarnych wspierać będą żołnierze z brodnickiej jednostki, która dysponuje fachową kadrą i specjalistycznym sprzętem do odkażania.
Członkowie Sztabu Kryzysowego sprawdzali procedury działania, obowiązujące w sytuacjach zagrożenia ptasią grypą.
Powiatowy lekarz Weterynarii omówił metody identyfikacji choroby, zasady zabezpieczenia technicznego , przy wykryciu pojedynczych martwych ptaków. Powiatowy Lekarz Weterynarii zapewnił o posiadaniu niezbędnej ilości doraźnego sprzętu ochronnego i środków dezynfekcyjnych do wykonania zadań w pierwszej fazie prowadzenia akcji oraz o możliwościach zwiększenia ich zakupu , gdy zajdzie taka potrzeba.
W przypadku wystąpienia zakażenia drobiu służby weterynaryjne podejmą współpracę z lokalnymi firmami specjalistycznymi, które , m.in. zajmują się dezynsekcją, deratyzacją i odkażaniem.
Żeby zminimalizować możliwość skażenia chorobą , służby porządkowe z gmin, Policja oraz służby weterynaryjne sprawdzać będą przestrzeganie nakazu zamykania drobiu. Właściciele drobiu, którzy nie zastosują wymaganych środków bezpieczeństwa , mogą zostać ukarani mandatami .
- Ptasiej grypy prawdopodobnie nie da się uniknąć, jednak nie można przewidzieć dokładnie skali zagrożenia, które wystąpi na naszym terenie. Na pewno liczyć trzeba na koszty wprowadzania procedur bezpieczeństwa, które minimalizować będą ryzyko, czy skalę zakażenia. Sztab zwraca się do Wojewody o finansowe wsparcie szczepień profilaktycznych, którym poddani będą ludzie, bezpośrednio zaangażowani w akcję profilaktyczną i ewentualnie dezynfekcję- informuje Waldemar Gęsicki, szef Powiatowego Sztabu Kryzysowego.
Sztab Powiatowy wystąpi także z apelem do wójtów i burmistrzów z powiatu brodnickiego o zaktywizowanie Gminnych Zespołów Reagowania Kryzysowego, wydzielenie grupy osób przewidzianych do udziału w zwalczaniu choroby oraz o pomoc w zorganizowaniu i sfinansowaniu szczepień ochronnych dla ew. uczestników akcji na terenie miast i gmin oraz dla osób tzw. podwyższonego ryzyka ( np. starszych osób, powyżej 65 roku życia).
W GZRK będą też aktualizowane plany reagowania kryzysowego ( wykazy osób funkcyjnych i specjalistów przewidzianych do działań, wykazu potrzebnych w akcji środków transportu, przygotowanie tablic informacyjnych, ost

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 977

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.