E-komis


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Czy potrzebne nowe wysypisko

Powstaje plan gospodarki odpadami dla województwa kujawsko-pomorskiego. Przedstawiciele gmin, starostowie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego omawiali problemy związane z gospodarką odpadami komunalnymi na terenie powiatu brodnickiego na najbliższe lata.
- Gminy odpowiedzialne są za gospodarowanie odpadami i do tej pory wszystkie samorządy radziły sobie z tym problemem dobrze. Przyszłość przynosi jednak nowe potrzeby. Wysypiska śmieci spełniać będą musiały określone standardy. W planie wojewódzkim szacuje się, że z 91 istniejących wysypisk, przyjmujących odpady ze 144 gmin w województwie, pozostanie docelowo ok. 10 składowisk.

Będą to nowoczesne centra gospodarowania odpadami i tylko takie będą mogły liczyć na dofinansowanie ze środków publicznych - mówił Edward Reszkowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
Po roku 2009 pozostaną czynne jedynie te wysypiska, które spełnią wymagane przepisami warunki przetwarzania i utylizacji śmieci (m.in recykling, kompostowanie, selekcja). Będą funkcjonować tak długo, jak te warunki będą spełniać albo do ich fizycznego wypełnienia.
Wysypisko śmieci w Brodnicy może bez przeszkód funkcjonować do 2017 roku .
Gmina Bobrowo od lat współpracuje z firmą Eko-system i wywozi śmieci do Niedźwiedzia.
- Firma finansuje na terenie gminy segregację odpadów. W Bobrowie są już pojemniki na szkło, plastik. Niebawem będą pojemniki na odpady naturalne. Selektywną zbiórkę prowadzić się będzie wkrótce na terenie całej gminy - mówiła wójt Anna Małkiewicz.
Z wysypiska w Niedźwiedziu korzystają także mieszkańcy gminy Jabłonowo. Gmina Górzno ma na razie czynne wysypisko w Miesiączkowie. Problem odpadów dobrze rozwiązany jest też w gminie Świedziebnia.
W planie wojewódzkim docelowo pomyślano międzygminne kompleksy, z których każdy obsługiwać ma, zgodnie ze standardami, ok. 150 tysięcy mieszkańców.
Katarzyna Osenkowska z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Sławomir Flanz z Kujawsko - Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego wskazywali, że dla powiatu brodnickiego dogodne byłoby korzystanie w przyszłości z dwóch istniejących już wysypisk. Południowe gminy miałyby blisko do wysypiska w Puszczy Miejskiej pod Rypinem, gminy położone bardziej na północ, np. Zbiczno, Jabłonowo Bobrowo, mogą korzystać z Niedźwiedzia koło Wąbrzeźna.
- W powiecie brodnickim musimy myśleć ekonomicznie, ale także ekologicznie. Powiat włączony został w całości w obszar Zielonych Płuc Polski. Czystość środowiska to atut Pojezierza, to marka, którą wykorzystuje biznes turystyczny, agroturystyczny, producenci żywności. Trzeba zastanowić się, czy chcemy na naszym terenie śmieci, także te importowane spoza powiatu, bo podobno to także dobry biznes, czy też wywozić będziemy odpady poza teren powiatu - mówił starosta Waldemar Gęsicki.
Po analizie kosztów, możli

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1709

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.