AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Po sesji

11 kwietnia radni Powiatu obradowali na VI sesji III kadencji Rady Powiatu w Brodnicy. Omawiano sprawy Domu Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy i domu dziecka. Rozpatrywano kwestie budżetowe , mienia komunalnego oraz projekty przedsięwzięć, które mogą być przyszłości realizowane ze wsparciem środków pozabudżetowych.
Radni przyjęli sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Brodnicy w roku 2006.
Z liczb przedstawionych w sprawozdaniu wynika, że w porównaniu z roku 2005 liczba bezrobotnych powiecie brodnickim nieznacznie spadła. Spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich gminach powiatu, największy natomiast natomiast gminach Bobrowo ( o 20,5%) i Bartniczka ( o 20,4%) . W mieście |Brodnicy bezrobocie zmniejszyło się o 19,8% . Najmniejszy spadek poziomu bezrobocia zanotowano w gminie Osiek ( o 11,2%).
Nie zmieniły się istotnie cechy bezrobocia, gdyż od wielu już lat w naszym regionie brakiem pracy zagrożone są najbardziej kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych oraz mieszkający na terenach wiejskich.


PUP w Brodnicy w 2006 roku wydał 6 142 890 złotych z Funduszu Pracy na programy, które mają aktywnie przeciwdziałać bezrobociu. Z tej kwoty 3 743 400 zł stanowiły środki przyznane dla powiatu brodnickiego w ramach algorytmu z MPIPS. Pozostałą część pieniędzy udało się dodatkowo pozyskać z MPiPS, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu i z Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Pracy i |Polityki Społecznej, m.in. dzięki autorskim programom aktywizującym, stworzonym w PUP w Brodnicy.
Ze środków Funduszu Pracy realizowano m.in. :
-Programy „ Praca i środowisko 2006” i „ Praca i środowisko 2006 BIS ” ( dla osób długotrwale bezrobotnych)
-Programy „ Perspektywa” i „ Perspektywa II”( dla osób do 25- i powyżej 50 roku życia )
- Projekt Projekt „ Pomoc dla młodzieży poszukującej pracy- Alternatywa 2”
- Program „ Szansa 50+”
- „ Szansa dla młodych”
- „ Szansa dla osób bezrobotnych poprzez rozwój kwalifikacji i przedsiębiorczości”
- „ Twoja szansa na pracę”
- Projekt „ Urząd przyjazny dla byłego więźnia”
- Projekt „ Pomocna dłoń”
- Projekt |” Rozwój lokalnego partnerstwa na rzecz rynku pracy oraz wsparcie projektów finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny”

Ogółem różnymi formami aktywizacji zawodowej objęto 2580 osób . Wśród nich najliczniejsze grupy stanowili długotrwale bezrobotni i młodzież .

Na zasiłki dla osób bezrobotnych bezrobotnych i inne obligatoryjne świadczenia( np. zasiłki i świadczenia przedemerytalne, stypendia itd.) PUP wydał ponad 9 milionów.
W wydatkach na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu największe kwoty wydano na staże, przygotowania zawodowe oraz refundację wyposażenia i doposażenia

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 01.01.1970, 01:00 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 664

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.