E-komis


AKTUALNOŚCI > Starostwo Powiatowe > Czas na jesiotra

Przedstawiciele okręgu toruńskiego Polskiego Związku Wędkarskiego z członkami Zarządu Powiatu omawiali sprawy gospodarki rybackiej, ochrony wód i turystyki w powiecie brodnickim. Rozmawiano m.in. o nowej inwestycji w Ośrodku Zarybieniowym w Grzmięcy.

Pojezierze Brodnickie, jako Brama Mazur cieszy się dużym zainteresowaniem turystów polskich i niemieckich, którzy w czasie urlopu lubią wędkować. Na Międzynarodowych Targach Grüne Wohe w Berlinie z ogromnym zainteresowaniem oglądano nowy przewodnik po łowiskach regionu Kujawsko-Pomorskiego, wydany atrakcyjnie m.in. w języku niemieckim.

- W czasie spotkania Zarządu i przedstawicieli PZW omawialiśmy wspólne działania, których celem będzie przyciągnięcie turystów na Pojezierze. Już dziś wiadomo ,że nadal dla turystów odpoczywających w powiecie brodnickim będą pozwolenia czasowe na wędkowanie, informacja o łowiskach i wspólne organizowane akcje promujące- mówi starosta Waldemar Gęsicki.
Dodatkową atrakcją dla turystów są nowe gatunki ryb, żyjące w rzekach i jeziorach Pojezierza. PZW zajmuje się m.in. odtwarzaniem gatunków i przywracaniem ich środowisku naturalnemu. Udała się już restytucja troci, pstrąga, teraz czas na jesiotry.

Niegdyś w Drwęcy żyły potężne ryby- jesiotry ostronose .Ostatni egzemplarz bałtyckiego jesiotra odłowiono w Wiśle pod Chełmem w 1965 roku Ryba miała 281 cm długości i ważyła 135 kg.
- Dwie rzeki w Polsce: Drawa i Drwęca zostały objęte rządowym programem restytucji jesiotra. Do Drwęcy – w okolicach Lubicza i Brodnicy wrzucono już 200 jesiotrów o średniej wadze 0,4 kg każdy. Wszystkie ryby zostały oznakowane specjalnymi żółtymi znaczkami. Wcześniej do rzeki trafiło 15 jesiotrów z nadajnikami telemetrycznymi, które umożliwią monitorowanie ryb. Zarybianie rzeki będzie kontynuowane- informował Arkadiusz Mierzejewski, Dyrektor Ośrodka Zarybieniowego PZW w Grzmięcy.
Jesiotry powrócą do Drwęcy za 18 lat, na tarło, natomiast rzeka zyska nie tylko nowe organizmy, ale także szansę na poprawne udrożnienie, które zapewni rybom swobodną migrację. Można się spodziewać , że przy obfitych zarybieniach łososiem, , trocią i certą , obecnie jesiotrem, poprawi się stan czystości rzeki.

Okręg PZW w Toruniu inwestuje duże pieniądze w Ośrodek Zarybieniowy w Grzmięcy.
-Planujemy, że w ciągu dwóch najbliższych lat, kosztem prawie 3 milionów złotych powstanie tam nowoczesny ośrodek produkcji jesiotra bałtyckiego oraz innych gatunków zagrożonych wyginięciem .W Grzmięcy powstanie hala o powierzchni 1200 m kwadratowych z częścią technologiczną, biurową , salą konferencyjno- dydaktyczną i częścią ekspozycyjno- muzealną – informował Mirosław Purzycki, prezes zarządu Okręgu Toruńskiego PZW.
Hala w Grzmięcy to część dużego projektu restytucji ryb w zlewni Bałtyku , prowadzonego przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
- Obecnie część materiału biologicznego jesiotra ostronosego sprowadza się z Kanady. Ikra

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodano/zmodyfikowano: 20.03.2008, 16:07 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 1516

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.