baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Policja ostrzega!

Trzy osoby powiadomiły wczoraj (10.08.)dyżurnego KPP w Brodnicy, że otrzymały dziwne telefony. Ktoś próbował im wmówić, że jest "wnuczkiem" i prosił o pilną pożyczkę. Niestety jedna osoba dała się nabrać i przelała 5 tys. zł. na konto oszusta.
Wczoraj (10.08) o godz. 13.00 nieznany dotąd sprawca zatelefonował do 95 letniego mieszkańca Brodnicy, podając się za wnuka i poprosił o pożyczenie pieniędzy. Mężczyzna nie dał się nabrać i powiadomił Policję. Kolejna osoba zgłosiła się godzinę później. "Wnuczek" poprosił 68-letnią brodniczankę o pożyczenie 12 tys. zł. Kobieta również nie dała się oszukać. Natomiast 71-letnia kobieta, która odebrała telefon parę minut po 15.00 przelała na konto bankowe wskazane przez oszusta podającego się za siostrzeńca 5 tys. zł. Pieniądze i siostrzeniec zniknęły bez śladu.

Policja przypomina – w żadnym wypadku nie należy nikomu obcemu powierzać swoich pieniędzy, w razie dziwnego telefonu prosimy o natychmiastowy kontakt pod nr alarmowym 997 lub 112. Jeśli mamy wątpliwości, kto naprawdę do nas dzwonił, wykręćmy numer syna czy wnuka i spytajmy, czy to na pewno on przed chwilą telefonował! W żadnym przypadku nie przekazujmy umówionej kwoty pieniędzy na nieznane nam konta bankowe. Oszuści działają bezwzględnie. Oszust, żeby nie został rozpoznany, mówi z chrypą i tłumaczy, że głos ma zmieniony przez chorobę. Prosi o pożyczkę na jakąś nie cierpiącą zwłoki transakcję, błaga o zachowanie anonimowości, po pieniądze przysyła "koleżankę" lub "kolegę", a po pieniądzach ślad znika. Ponadto sprawcy mogą podawać się za gazowników, kominiarzy, pracowników elektrowni mających sprawdzić stan liczników. W takich sytuacjach o terminach kontroli informują spółdzielnie mieszkaniowe. Zatem, gdy takiej informacji nie otrzymaliśmy, powinniśmy zastanowić się dwa razy zanim otworzymy nieznanej osobie . Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie osoby starsze korzystają z internetu, czy też mają dostęp do lokalnych mediów, dlatego zwracamy się z prośbą do rodzin tych osób o wskazanie im problemu oszustw na osobach starszych.

Ofiarami oszustów padają zazwyczaj starsi ludzie, którym często brakuje kontaktu z najbliższymi i w wyniku bezwarunkowej chęci niesienia im pomocy, niejednokrotnie tracą oszczędności całego życia.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 12.08.2009, 10:04 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 834

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.