baner Baner

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Bezpiecznie do szkoły

Brodniccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uczniów, którzy już wczoraj rozpoczęli nowy rok szkolny. W okolicach szkół można spotkać patrole mundurowych kontrolujących autobusy przewożące dzieci jak i wzmożone kontrole prędkości w rejonach szkół.

Aby zapobiec nieszczęściu poniżej podajemy kilka podstawowych zasad, których dzieci powinny przestrzegać idąc drogą.

BEZPIECZNIE DO SZKOŁY
1. W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać Cię coś złego.
2. Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyś widział nadjeżdżające pojazdy.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Zanim przejdziesz przez jezdnię, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem – z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna –przejdź na drugą stronę.
4. Pamiętaj, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.
5. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
6. Jeśli w drodze do szkoły spotkasz kogoś obcego, nie bierz od niego słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznana Ci osoba. Nie przyjmuj od obcych propozycji wspólnego spaceru. Zanim komuś zaufasz – zastanów się.
7. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.
8. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.
9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.
10. Nie opowiadaj nieznajomym jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.
11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.
12. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Brodniccy policjanci odwiedzać będą uczniów podczas zajęć lekcyjnych, gdzie podczas pogadanek przypomną o bezpiecznym poruszaniu się po drodze jak i o niebezpieczeństwach czyhających podczas przerw między lekcjami.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 02.09.2009, 21:38 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 483

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.