baner Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne

26 listopada na hali sportowej w Szczuce odbył się program z zakresu zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałania uzależnieniom dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych Gminy Brodnica. Program został podzielony na 3 moduły.
W pierwszej części uczniowie wysłuchali prelekcji psychologa Darii Arciszewskiej (mgr psychologii, specjalność: wspieranie rozwoju i kształcenie) pod tytułem "Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne". W ramach programu przedstawiono zagadnienia: wprowadzenie do pojęcia stresu - definicja, znaczenie stresu w naszym życiu, pozytywna rola stresu, stres a człowiek, oczekiwania a zasoby, kiedy pojawia się stres, jak nasze nadmierne oczekiwania wobec siebie wpływają na odczuwanie przez nas stresu, zwrócenie uwagi na presje, dojrzewanie, myślenie jako czynniki stresowe, style radzenia sobie ze stresem – jakie są i na ile są pomocne, jak długotrwały stres może wpływać na nasze samopoczucie, depresja, myśli samobójcze, zachowania autoagresywne.
Uczniowie obejrzeli film: "Niewidzialna nastoletnia depresja" autorstwa: Reżysera Życia stworzony w ramach kampanii Twarze Depresji - skupienie się na zachowaniu, myślach i uczuciach bohaterów filmu. Zaprezentowano ćwiczenia dotyczące uważnego oddychania jako sposobu na radzenie sobie z napięciem i trudnymi doświadczeniami. Polecano książki dla nastolatków dotyczących radzenia sobie ze stresem, lękiem, depresją. Na zakończenie pierwszej części programu prowadząca powiedziała, gdzie można szukać wsparcia.
Dyrektorzy szkół otrzymali książki i płyty CD z filmami poglądowymi w zakresie uzależnień i testami wiedzy – do wykorzystania na lekcjach.
W drugiej części odbyły się zajęcia poprowadzone przez instruktora Brodnickiego Domu Kultury Macieja Zajdę.
W trzeciej części młodzież uczestniczyła w programie Co wybierasz śmierć czy życie? - poprowadzonego przez Aleksandrę Dudziak – mgr sztuki, kompozytora, wokalistę multiinstrumentalistkę, autorkę tekstów i muzyki, laureatkę festiwali Eurosong w kategorii piosenki autorskiej w Krakowie. Od 2000r. na stałe związaną z Polską sceną rockową, jazzową i alternatywną. Artystka ma 2 płyty solowe. Ostatnie koncerty to Piwnica pod Baranami w Krakowie oraz radiowe. Celem programu było przedstawienie tematu odrzucenia jednostki przez grupę co przyczynia się do powstawania wielu problemów związanych z samoakceptacją, obniżeniem poczucia własnej wartości, depresji, która może prowadzić do ciężkiej choroby, różnorodnych uzależnień np. sięgania po narkotyki, a nawet do śmierci. Autorka zwróciła uwagę na znaczenie słów i wyrabianiu nawyków świadczących o wysokiej kulturze człowieka. Celem programu było wykazania że słowo potrafi czasem ranić bardziej niż przemoc fizyczna. Spotkanie zakończono pytaniami otwartymi, których treści i wnioski pozostały w gestii dyskusji do omówienia np. w ramach godzin wychowawczych.
Koszty programu w całości pokryto z budżetu Gminy Brodnica. Wójt Adam Zalewski zadbał o to by wszyscy biorący udział w programie otrzymali słodki poczęstunek i ciepłe napoje.

źródło: Urząd Gminy Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 03.12.2019, 08:48 , Komentarzy: 0, wyświetleń: 276

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.