TK TECHNOLOGY Tablice2

AKTUALNOŚCI > Brodnica.net > Ze Szczuki do Cieląt po nowym asfalcie

W tym roku zakończyła się ostatecznie budowa asfaltowej drogi ze Szczuki do Cieląt. Przygotowywana i budowana od wielu lat inwestycja nareszcie została sfinalizowana. Pierwsze podziały i wykupy gruntów pod budowę były prowadzone już kilkanaście lat temu, natomiast w 2009 roku podpisano umowę na wykonanie projektu przebudowy tej drogi. Ze względu na długość tej drogi (ponad cztery kilometry) i związane z tym wysokie koszty budowy nie było możliwe niestety wykonanie jej od razu i w całości. Dlatego podzielono realizację tej inwestycji na etapy.

W 2015 roku zgłoszono zamiar wykonania robót budowlanych I etapu przebudowy (od skrzyżowania z drogą powiatową w Szczuce) o długości 688 m. Dla pozostałej części uzyskano decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej od Starosty Brodnickiego. W maju 2016 r. podpisana została umowa o dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 tego odcinka a dofinansowanie inwestycji wyniosło 63,63 % kosztów kwalifikowanych. Dzięki tym środkom zmodernizowano 688 metrów drogi, przebudowano chodniki i zjazdy do posesji, umocniono skarpy oraz ułożono nową nawierzchnię asfaltową.

W 2018 roku na drodze wykonano kolejne prace budowlane, w wyniku których powstała nawierzchnia asfaltowa na następnym 700 metrowym odcinku, przepust pod drogą i kolektor kanalizacji deszczowej z osadnikiem piasku oraz separatorem substancji ropopochodnych. Inwestycja objęła także wykonanie zjazdów do nieruchomości i poboczy.

W tym samym roku przygotowano i złożono wniosek o dofinansowanie ostatniego etapu tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek otrzymał pozytywną ocenę i w maju 2019 roku podpisaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu umowę na 63,63 % dofinansowania inwestycji. Po przeprowadzeniu postępowań przetargowych 11 marca tego roku zawarliśmy z Zakładem Drogowo Budowlanym z Rogowa umowę na przebudowę ostatniego odcinka drogi Szczuka – Cielęta o długości około 2,8 km. W ramach zadania powstała jezdnia o szerokości od 4 do 5 metrów oraz zjazdy z betonu asfaltowego a także pobocza umocnione kruszywem. Umowna wartość zadania wynosi 1.639.307,94 zł – znacznie mniej niż przewidywał kosztorys inwestorski. Chociaż zgodnie z umową termin zakończenia budowy przypadał na dzień 14 sierpnia 2020 r. to wykonawca już zakończył prace związane z budową. Dzięki temu mieszkańcy już mogą korzystać z nowej drogi.

Co najważniejsze ta długo wyczekiwana inwestycja znacznie poprawi infrastrukturę drogową w obydwu wsiach i pozwoli na skrócenie dojazdu do szkoły podstawowej znajdującej się w Szczuce, z kolei mieszkańcy Szczuki będą mieli skrócony dojazd do przedszkola znajdującego się bezpośrednio przy nowo budowanej drodze w Cielętach. I tylko pozostaje jedna prośba – abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się z efektów tej inwestycji apelujemy do mieszkańców, których grunty przylegają do dróg, o niepodorywanie ich oraz nie zaorywanie rowów przydrożnych, gdyż ich znaczenie w odwodnieniu dróg a co za tym idzie ich trwałości jest zasadnicze.

źródło: Urząd Gminy Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 05.08.2020, 09:59 , Komentarzy: 10, wyświetleń: 528

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Szanowna Kasiu za pomyłkę przepraszam ,zgadza się odchodził na emeryturę pan Stanisław , zaś sens twojego zdania mówi o szkole w Cielętach , ja bym napisał że w tej szkole dobrze uczą ,choć mam odmienne zdanie .
Dodany 14.08.2020, 15:57 przez Bolek
Widzę, że czytanie ze zrozumieniem sprawia ci problem. Nie napisałam "tam w szkole" tylko "Tam dobrze uczą"(czyli w szkole w Cielętach - co wynika z pierwszego zdania). Zapewne nie wiesz, ale nie powinno się powtarzać w kolejnych zdaniach tego samego wyrazu. W newsach z gminy występuje to nagminnie. Jesteś ich autorem? Na temat pracy wydziału oświaty nie wypowiadałam się. Na emeryturę zaś, odszedł pan Stanisław. Gratulowałeś i składałeś życzenia panu Kaziowi? Wszystko w porządku, Bolek, dobrze się czujesz? Mam wrażenie, że z tobą coś nie teges.
Dodany 14.08.2020, 14:13 przez kasia
Szanowna Kasiu ,nie pisze się tam w szkole ,tylko- w tej szkole , jeśli chodzi o pracę wydziału oświaty , to wiem dokładnie komu trzeba dziękować , ostatnim szefem był pan Kaziu odchodzący na emeryturę , sam mu gratulowałem za jego mądrą uczciwa pracę, życząc dobrego odpoczynku na zasłużonej emeryturze , jeśli chodzi o panów wójtów , to jeden i drugi idą w tym samym stylu zarządzania gminnymi środkami , niema różnicy ,biedniejsze wsie u nich się nie liczą , najbardziej liczy się kasa w ich portfelach , i tyle ,.
Dodany 13.08.2020, 13:52 przez Bolek
Basiu, w Szczuce plaży nie będzie, bo do Chojna musi być asfalt, dla bobrowiaków.
Dodany 13.08.2020, 11:50 przez podatnik
W cielętach asfalt, w szczuce plaża i baseny geotermalne a reszta gminy się buja po piasku i kamieniach. Za zniszczone samochody proszę kierować ubezpieczyciela do tycch mądrali z urzędu.
Dodany 13.08.2020, 08:59 przez basia
Bolek, widać, że nie ukończyłeś szkoły w Cielętach. Tam dobrze uczą, nauczyli by cię poprawnej polszczyzny. Poprzedni wójt pozostawił oświatę na wysokim poziomie. Dobrze, że zadbał też o szkołę w Cielętach. Pewnie między innymi dlatego, obecny wójt, bez kiwnięcia palcem odebrał certyfikat lidera edukacji. Cieszył się z tego "sukcesu" jak dziecko, widać lubi gadżety. Na tym forum też się pochwalił umieszczając news "Gmina Brodnica Samorządowym Liderem Edukacji 2019". Za błędy (różnego kalibru) w newsach, które umieszcza na tym forum, ten certyfikat powinni mu już dawno zabrać.
Dodany 12.08.2020, 15:15 przez kasia
Fajnie asfalt donikąd. A reszta niech siębuja po piasku i kamieniach. Jeszcze zróbta asfalt do bobrowa za nasze pieniądz e.
Dodany 12.08.2020, 09:13 przez ppp
Język polski trudna być. :) Oczy bolą, jak się czyta ten news. Znów ktoś postawił na ilość, a z jakością cieniutko. Błędy stylistyczne, interpunkcyjne, ortograficzne itp. Żenada. "Niepodorywanie"(trzecia linijka od dołu) pisze się razem, a "nie zaorywanie" osobno ?? Nawet ktoś, kto kompletnie nie zna zasad pisowni, widzi, że jest błąd. Najważniejszy urzędnik w gminie tego nie widzi.
Dodany 12.08.2020, 09:10 przez Agnieszka
"Prosba o nieboodrywanie" - jak to w Polsce, zaraz jakiś Pawlak się znajdzie co zaora aż do asfaltu bo to jego ziemia i pięć centymetrów nie podaruje.
Dodany 06.08.2020, 11:44 przez Kargul
Coś mi tu nie pasuje ,przedszkole w Cielętach ,szkoła w Szczuce ? ,czyżby integracja pokoleń? panie wójcie szkoła w Cielętach to bardziej przystanek autobusowy , przecież poprzednik we walił sporo grosza w tą starą ruderę i nadal jest trupem do z kasowania ,to nie obiekt na xx1 wiek , jak was nie wstyd tak ludzi manić ,Szczuka owszem - nie róbcie gnoju , przyzwyczajajcie dzieci od młodego do czegoś dobrego przyszłościowego ,to tak jak z tymi drogami, niby chcecie coś zrobić , a wprowadzacie technologię średniowiecza ,tak jak byście naturze robili na złość,piaskowa droga wstyd tych czasów!
Dodany 05.08.2020, 14:22 przez Bolek