baner Kostiumy

AKTUALNOŚCI > KPP Brodnica > Bezpieczny przejazd - działania na przejazdach kolejowych

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, wspólnie z pracownikami Zakładu Linii Kolejowej w Bydgoszczy przeprowadzili dzisiaj (9.07.) działania ukierunkowane na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Działania zorganizowane zostały przez PKP PLK, a ich celem jest podniesienie świadomości zarówno kierowców jak i pieszych uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z zachowaniem przy przejeździe lub przejściu przez torowisko.

Na szczęście do wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi dość rzadko. Jednakże jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, zazwyczaj kończy się ono tragicznie. Zarówno kierowcy, jak i piesi nie zawsze zdają sobie sprawę jakiego odcinka potrzebuje maszynista, aby zatrzymać pociąg. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń, jest nieostrożność uczestników ruchu drogowego, lekceważenie znaków "STOP" czy też wjeżdżanie na przejazd kolejowy, gdy sygnalizator wskazuje czerwone światło bądź też rozpoczęło się opuszczanie zapór.

Dlatego dzisiaj (9.07.) brodniccy policjanci wspólnie z pracownikami kolei zorganizowali wspólne działania przy przejeździe kolejowym w Brodnicy. Podczas porannych działań, funkcjonariusze rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego, jak należy się zachować zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz jak bezpiecznie przemieścić się przez przejazd kolejowy. Organizatorzy działań rozdawali kierowcom oraz pieszym ulotki informacyjne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Celem działań było podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z zachowaniem przy przejeździe lub przejściu przez torowisko.

Pamiętajmy! Zbliżając się do przejazdu kolejowego, kierowca zobowiązany jest:
- zachować szczególną ostrożność,
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy,
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby móc go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd,
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
- wjeżdżać na przejazd kolejowy, kiedy rozpoczęło się opuszczanie zapór bądź objeżdżania opuszczonych zapór,
- wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Piesi, powinni pamiętać o:
- zatrzymaniu się przed przejazdem kolejowym i upewnieniu się, czy nie nadjeżdża pociąg,
- niewchodzeniu na przejazd kolejowy jeżeli sygnalizator świetlny wskazuje czerwone światło bądź opuszczanie zapór rozpoczęło się,
- niewchodzeniu na przejazd kolejowy pod zaporami, kiedy są opuszczone,
- zakazie spacerów po torowisku.

źródło: KPP Brodnica

Dodano/zmodyfikowano: 09.07.2021, 12:07 , Komentarzy: 4, wyświetleń: 586

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU | + DODAJ KOMENTARZ | + DODAJ ZDJĘCIA DO TEGO NEWSA
Uwaga. Komentarze stanowią prywatne opinie użytkowników. Jeśli uważasz, że któryś wpis naruszył prawo, zgłoś go do usunięcia.
Czytam i czytam , przepisy ustawy o ruchu drogowym , miliony znaków na drodze , tysiące policjantów w radiowozach z fotoradarami ,dziesiątki tysięcy przepisów których nikt tnie jest w stanie dokładnie się z nimi zapoznać ,a co dopiero w drożyć w codzienność jazdy różnymi pojazdami , nie wspomnę ile razy z potykam się z policjantem , i ten sam przepis jest inaczej interpretowany przez każdego następnego policjanta ,według własnego uznania , który tylko zapamiętał dwie formułki t.j.nie dostosował ,lub przekroczył , no i czy pan pani przyjmuję , a gdzie edukacja jednych czy drugich? Głupota..
Dodany 11.07.2021, 14:43 przez Bolek
Takie akcje sa bezwzględnie potrzebne! Ja do tej pory starałem sie przez przejazd bezpiecznie przejeżdżać i jakos żadnego pociągu nie uszkodziłem. Kuż..wa nie wiedziałęm, że robię to źle, bo mam sie przemieszczać a nie przejeżdżać. Sporo kasiory mma w kieszeni, bo mnie na tym nie złapali. Ale jest akcja jest i strata dla budżetu, bo amiast łapać plicjanci rozdawali policyjne confetti. Teraz czekamy na akcje jaak bezpiecznie przemieszczać sie po chodnikach
Dodany 11.07.2021, 10:50 przez bronek
Bez mandatów? Czy wy kiedyś pracujecie normalnie? Jak nie działania specjalne to jakaś specjalna akcja, jak nie akcja to jakieś wzmożone kontrole, jak nie specjalny nadzór, to program zabezpieczeń, sztandarowa akcja ZNICZ. Czy wy jeszcze potraficie pracować bez dopingu? Jescze kąpieliska, bezpieczne wyjazdy zaraz bedą bezpieczne powroty. A później raz w roku ktoś w czapce na głowie pani lub równie męski nieudacznik przeprowadzi przez przejście dla pieszych staruszkę co pokażecie, żeby złagodzic wizerunek No cóż - niby żadna praca nie hańbi
Dodany 10.07.2021, 14:03 przez emka
A kiedy będzie akcja uświadamiająca kierowców żeby nie parkowali na chodnikach, trawnikach .... ????jak na razie w tym względzie jest wolna amerykanka.
Dodany 09.07.2021, 18:31 przez osoba